Zprávu předávali dál i další uživatelé. Tvrzení Richarda Pluskala ovšem vyvrátila policie i vazební věznice.

Jeho komentář s nepravdivou informací přitom dál visí na Facebooku. U příspěvku je přes sto dalších komentářů a 23 sdílení.

Fake news už tak pomalu obletěla internet, a doputovat mohla k pozůstalým i údajnému viníkovi.

„Vím to od své kamarádky, která je skoro v příbuzenském vztahu s rodinou, které se tahle velká tragédie stala,“ odpověděl Deníku Richard Pluskal na dotaz, jak k informaci přišel.

„Je to pravda, jinak bych si takovou tragédii nedovolil komentovat,“ napsal na Facebooku.

A například Olomoučanka Hanka Husáková si přisadila: „Oběsil se, mám to z první ruky.“

Mýlí se oba. Řidič sebevraždu nespáchal.

„U tohoto případu neevidujeme žádná další úmrtí,“ odpověděla Deníku mluvčí policie Irena Urbánková. Informaci vypustil Richard Pluskal do virtuálního světa o tři dny dříve.

Vyvrátila ji i mluvčí Vazební věznice Olomouc.

„V posledním měsíci v naší vazební věznici nedošlo k žádné dokonané sebevraždě ani k pokusu o ni. K vězněným osobám se konkrétně nevyjadřujeme,“ uvedla Markéta Doleželová.

Kritické myšlení jen na apríla?

Falešné zprávě přitom může věřit kdokoliv, kdo si ji přečetl. V neomezeném prostředí internetu se totiž rozlišování pravdy od dezinformace stalo něčím nevídaným a poměrně náročným. Zdroje totiž mohou, i díky svým argumentům, působit věrohodně.

Kritické myšlení je tak něco, co uživatelé internetu používají jen 1. dubna, aby se nestali obětí aprílových vtipů.

Právě to je ale podle Petry Vejvodové, jeden z autorů knihy Nejlepší kniha o fake news!!!, jedním z pilířů úspěšného odhalení fejkové zprávy.

„Nejúčinnější obranou je vzdělávání, podpora kritického myšlení a kultivace politicko-společenského prostoru,“ uvedla v rozhovoru pro Deník.

„S regulací bych byla opatrná. V postkomunistické zemi je regulace medií a svobody slova vnímána velmi citlivě,“ doplnila Petra Vejvodová.

Podobných lží najdeme na internetu tisíce, realitu většinou využívají jen jako berličku, o kterou se opírají.

„Dezinformace jsou účinnější, pokud mají na čem stavět. Když už existuje nějaký konflikt, můžou ho dezinformace přiživit,“ vysvětlila Petra Vejvodová.

Okolnosti tragické nehody Čtvrtek 29.3.2018, před 14. hodinou
spojnice mezi částí Holice a Nové Sady, silnice II/570 – patří k rizikovým, Od začátku roku 2015 do 4. března 2018 tady došlo 21 nehodám, při nichž zemřel jeden člověk a dalších jedenáct bylo těžce zraněno. Třikrát hrál roli alkohol.
Bourala 4 auta – 2 osobní a 2 dodávky
Řidič osobního auta byl opilý
O život přišly dvě děti
Další 3 zranění – malý hoch, muž a žena (Žena byla ošetřena ambulantně a propuštěna do domácí péče. Muž byl ještě ve čtvrtek přeložen do Vojenské nemocnice Olomouc. Chlapce z nemocnice propustili v sobotu)