„Museli jsme rozvázat pracovní poměr s několika zaměstnanci. Počet tříd, které otevíráme klesá,“ uvedl ředitel šternberského gymnázia Jiří Hackenwald.

Školu opustilo z organizačních důvodů k poslednímu červnu pět učitelů.

„Otevíráme o dvě třídy míň než nám letos maturovalo. Bohužel situace je taková, mrzí mě to. Myslím si, že výsledky práce školy jsou velice dobré, ale děti bohužel nejsou,“ podotkl.

Tři přihlášky jsou nesmysl

Propuštěni pro nadbytečnost jsou i dva pedagogové Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Olomouci.

„Křivka klesla a máme o jednu třídu méně, takže jsme je museli propustit pro nadbytečnost. K 30. červnu jsme s nimi rozloučili, dostali odstupné, přesně podle zákoníku práce. Situace okolo počtu dětí je nepříjemná, zvláště vzhledem k nepřehlednému přijímacímu řízení. Je nesmysl dávat tři přihlášky, když je tolik míst volných a vůbec tak není jasné kolik žáků nastoupí,“ sdělil ředitel školy Jiří Michal.

Naplněnost tříd je podle Jiřího Hackenwalda dramatická už několik let.

„Pokud mám informace, tak v rámci Olomouckého kraje ani v budoucích několika letech nedosáhne počet dětí na středních školách počtu, který byl v roce 2009. Předpokládá se, že se pokles zastaví až v roce 2018. Redukujeme počty zaměstnanců a omezili jsme i počty přesčasů, které u nás prakticky neexistují, právě proto, aby se to dotklo co nejmenšího počtu lidí. Ale teď už není kde brát,“ reagoval ředitel gymnázia.

„I u nás je méně žáků, takže pokles učitelů už nastal. Bylo to podle přihlášek. Trochu je problém s tím, že střední školy nemají jistotu, jestli žáci v září opravdu přijdou. Mají zápisové lístky, takže školu mohou ještě změnit. Nebývá to velký rozdíl, ale může být,“ řekl olomoucký středoškolský učitel, který si nepřál uvést své jméno.

70 pedagogů zamířilo na pracák

Prázdnin s pracovní jistotou si naopak užívají zaměstnanci olomoucké Střední školy polytechnické.

„V letošním roce nám to vyšlo tak, že všichni pedagogičtí pracovníci pokračují dál, odešli pouze ti, kteří se tak sami rozhodli. Jinak skladba zůstává stejná,“ uvedl ředitel školy Aleš Jurečka a podotkl, že u nich nefunguje ani dvouměsíční nucený odskok na úřad práce.

„To my neděláme a věřím, že to nikdy nebudeme dělat. Mzdovou politiku máme řešenou tak, abychom k tomu přistupovat nemuseli a aby naši zaměstnanci měli jistotu, že u nás budou pracovat normálně,“ doplnil.

Od 1. července se na pracovištích Úřadu práce ČR v okrese Olomouc registrovalo celkem sedm desítek pedagogů, kterým skončil pracovní poměr v nějakém školském zařízení k 30. červnu.

„Ve zhruba šedesáti případech se jednalo o skončení pracovního poměru, který byl krátkodobý na jeden až dva roky. Většina těchto pracovních poměrů byla uzavírána s čerstvými absolventy škol, jednalo se o jejich první, případně druhé zaměstnání. Pouze u několika málo jedinců byl pracovní poměr uzavíraný opakovaně u stejného zaměstnavatele vždy od 1. září do 30. června následujícího roku,“ dodal analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.