Známá i utajená zákoutí jeskyní pročesávaly skupinky odborníků společně s jeskyňáři a dalšími nadšenci. Letos napočítali celkem 4795 netopýrů.

„Loni se nám podařilo najít 4390 zvířat, letos jich je tedy o zhruba čtyři stovky více. A to jsme ještě nenašli zdaleka všechny – další se mohou nacházet v prostorách, kam se zatím lidé nedostali,“ vysvětlil Jiří Šafář z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Javoříčské jeskyně jsou tradičně vůbec největším zimovištěm netopýrů v České republice.

„Největší počet tvoří vrápenci malí. V zimě zde sídlí zhruba pětina všech vrápenců v republice,“ řekl Šafář.

Podle zjištění odborníků žije mnohem více vrápenců na Moravě než v západní části republiky. Čím to?

„Vrápenci totiž preferují zimoviště v krasových jeskyních. Potkáme se s nimi ale třeba také v Jeseníkách, kde se nacházejí velké komplexy štol vzniklé po těžbě rud či břidlice. A právě ty vrápencům připomínají krasové prostředí,“ poznamenal odborník.

Letošní dobré zprávy však rozhodně nejsou pro ochranáře samozřejmostí.

Například v období před zhruba třiceti lety se počet vrápenců u nás vytrvale zmenšoval a ve velké části západní Evropy tito netopýři téměř vymizeli. Na otázku, proč se tak dělo, odborníci dodnes nenašli jednoznačnou odpověď. V posledních patnácti letech se však vše obrátilo opačným směrem.

“V roce 1994 jsme v Javoříčkých jeskyních napočítali celkem 720 netopýrů. Dnes už jich je devětkrát tolik,“ vypočítal Šafář.

Hrozí nemoc bílých nosů

Ochranáře čekají v nejbližších týdnech ještě další výpravy do tmavého a chledného podzemí. Jejich úkolem bude zkontrolovat, zda netopýry neohrožuje takzvaná nemoc bílých nosů. Ta se sice zmiňovaným vrápencům vyhýbá, o to větší hrozbou však může být například pro netopýra velkého.

Bílý plísňovitý povlak, který se vytváří na nose, ale třeba také uších, křídlech a dalších částech těla těchto savců, způsobuje totiž oslabení jejich organismu. Netopýři pak kvůli této chorobě mohou umřít.

Například ve Spojených státech kvůli řádění této nemoci vyhynula někdy i celá zimoviště. A v České republice?

„Tato plíseň se na tělech některých netopýrů objevila, žádný úhyn v souvislosti s nemocí bílých nosů jsme však u nás naštěstí zatím nezaznamenali,“ dodal Šafář.