Strážníci upozorňují, aby lidé byli opatrní a nenechali se zbytečně o hotovost obrat.

Třicetiletá žena šla ve čtvrtek v podvečer po Horním náměstí v Olomouci směrem k Riegrově ulici.

„Dvě Cikánky mě požádaly, abych jim poradila, kde je Pavelčákova ulice. Když jsem zastavila a ukazovala jim, kam mají jít, vydala se tím směrem jen jedna z nich,“ popsala Markéta Malá.

Druhá zůstala na místě a hlubokým hlasem začala mladé ženě předpovídat budoucnost.

„Uhrančivě se na mě dívala černýma očima a na námitku, že věštit nechci, protože spěchám, mě odbyla. Prý budu spěchat celý život. Tvrdila mi, že miluji jen jediného muže a že je pro mě vším. Také předpovídala, že budu mít příští rok finanční potíže a čeká mě velká změna v osobním i pracovním životě. Nabádala mě, abych byla silná, že se mi to bude v budoucnu hodit. Také mě upozornila, abych si dávala pozor na muže, který mi může způsobit trápení,“ popisovala zážitek.

Líčila, jak ji věštkyně nepustila ke slovu a nenechala ji odejít.

„Stále mě jako by hypnotizovala velkýma očima. Místo, abych se otočila a šla pryč, stála jsem tam jako přibitá. Vůbec to nebylo příjemné. Věštění nemám ráda, nechci znát, co se v budoucnu stane, protože z toho mám strach. Přesto jsem nemohla přestat poslouchat,“ podotkla Malá.

Když jasnovidka s předpovědí skončila, zeptala se, co jí mladá žena za odhalení budoucnosti dá.

„Nechtěla jsem jí dát nic. Pak jsem si řekla, že mě dvacet korun nezabije. Vytáhla jsem peněženku a drobné jsem si vysypala do ruky. Bylo tam asi sto padesát korun. Když jsem se chystala vybrat dvacetikorunu, sáhla mi do dlaně a mince mi sebrala. Pak mě zažehnala a rychlým krokem zmizela v davu,“ vysvětlila Malá.

Jste hodný a příjemný člověk

Podobný zážitek má asi čtyřicetiletá Monika Pospíšilová, která v pátek kolem třetí hodiny šla do bankomatu vedle spořitelny a pak směrem k Drápalovi.

„Došly mě dvě ženy a jedna z nich mi zastoupila cestu. Ptala se, kde je Pavelčákova ulice. Ukázala jsem jí směr. Poté začala mluvit o tom, jak jsem hodný a příjemný člověk a o mém životě,“ uvedla Pospíšilová.

„Dopoledne mi kamarádka vyprávěla, jak ji Cikánka obrala o stovku, když ji zastavila v centru a začala jí věštit budoucnost. Hned jsem se proto otočila a šla opačným směrem. Celou dobu nás pozorovala druhá žena,“ sdělila.

Strážníci: Přestupek to není

Hlídky strážníků městské policie podobné případy nezaznamenaly. Ani podněty od lidí.

„Strážníci nemohou situaci vyhodnotit jako přestupek či trestný čin, protože lidé dávají peníze věštkyním dobrovolně a navíc platí za vykonanou službu, i když nevyžádanou. Pokud se s pochybnou nabídkou věštění lidé setkají, tak se mají otočit na patě a vůbec s jasnovidkami nemluvit. Lepší je podobným situacím předcházet. Nezastavovat se a s podezřelými lidmi nemluvit,“ poradila mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

Lucie Bukvová, Daniela Tauberová