O auditu ve Správě silnic Olomouckého kraje rozhodli v pondělí krajští radní. „Rada Olomouckého kraje schválila provedení forenzního auditu k prošetření zakázek v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje,“ informoval v úterý odpoledne hejtman Josef Suchánek (STAN).

Hejtmanství tímto způsobem reaguje na zveřejněné informace z deníků Jaroslava Faltýnka, předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO.

Některé z nich naznačují, že zakázky na dopravní stavby v Olomouckém kraji v minulosti nemusely probíhat transparentním způsobem.

„Informace, které se objevily v médiích, neberu na lehkou váhu. Naším cílem je prověřit systém a zadávání veřejných zakázek,“ vysvětlil náměstek pro dopravu Michal Zácha (ODS).

Přerov - stavba estakády a mimoúrovňového křížení v Předmostí, březen 2021ezdů z D46, březen 2021
Estakády, obchvaty... Podívejte se na největší stavby v kraji. Co se dál chystá?

Rozdělování zakázek

Podle serveru Seznam Zprávy se ve Faltýnkových poznámkách popisuje plán, jak ovládnout dopravu v Olomouckém kraji, a klíč, podle něhož se mají veřejné zakázky v regionální dopravě přidělovat.

Zaběhnutý systém se podle něj nemá měnit, jen je třeba přerozdělování zakázek přesměrovat na skupinu lidí kolem Faltýnka.

„Pokud by se informace z nalezeného deníku potvrdily a byly opravdu autentické, vidím to jako velký problém, jelikož je ve zmíněném diáři uvedeno hned několik jmen z Olomouckého kraje, včetně bývalého hejtmana Ladislava Oklešťka," uvedla radní Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti), která byla pověřena zadáním auditu. 

„Pokud audit odhalí závažné nedostatky, následně může sloužit pro další případné kroky směrem k orgánům činným v trestním řízení," doplnila radní.

Bývalý hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) oznámení nového vedení kraje o zadání auditu kvůli podezření na korupci komentoval v úterý odpoledne na svém twitterovém účtu.

"Vedení Ol. kraje “bleskurychle” po 8 dnech zareagovalo na ukradené zápisy JF a rozhodlo se pro dětinskou sebeprezentaci před médii. Prý vyšetřovací proces teď povedou Piráti. A já se opět ptám, kdy už nová koalice přestane se snahou kriminalizovat minulé vedení a začne pracovat?" napsal Okleštěk.

Jaroslav Faltýnek
Faltýnek: Nikdy jsem nevlastnil žádnou společnost. Příběhy z diáře jsou nesmysl

Transparentní hospodaření a nakládání s finančními prostředky je podle vedení kraje pro hejtmanství prioritou.

„Věřím, že krajem zadaný hloubkový audit pomůže vnést do celé kauzy více světla. Jakákoli korupce při zadávání veřejných zakázek je absolutně nepřijatelná,“ poznamenal náměstek hejtmana Ivo Slavotínek.

Výsledky auditu by měly být známy během několika měsíců. Kraj v případě potřeby poskytne policii maximální součinnost.