V nížině Olomoucka má být podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v tomto týdnu až 17 stupňů Celsia.

Ples mezi květy v pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora. 24. února 2024
VIDEO: Ples mezi květy zaplnil Floru, tančilo se i v rytmu Sladkého mámení

Nejtepleji by mělo být v pondělí a úterý. Rekordy by ale padat nemusely, v historii měření v Olomouci, ale i v Přerově nebo Javorníku, byly zaznamenány vyšší teploty s datem 26. nebo 27. února. Například v Olomouci bylo tepleji v roce 2021 – rekord s datem 26. února činí 17,2 stupně Celsia.

I v druhé polovině tohoto týdne budou teploty výrazně nad normálem pro přelom února a března. Odpovídat budou spíše první polovině dubna.

„Únor je velmi teplý, pravděpodobně to bude pět spíše šest stupňů nad normálem, což je nevídané. Ano, to je úroveň dubna,“ sdělil meteorolog Tomáš Ostrožlík z ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Finále Miss Šantovka 2024, 25. února 2024
V Šantovce se volila Miss, finalistky předvedly i plavky

Jak je vidět na mapce ČHMÚ vývoj vegetace je vzhledem k nadprůměrným únorovým teplotám v porovnání s normálem výrazně zrychlený.

Už start února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let. Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota 6,7 stupně Celsia, jak na síti X informoval ČHMÚ.

Sjezdovka v Hlubočkách skončila sezonu

Provozovatelé přerušili provoz skiareálu v Hlubočkách, 26. února 2024Provozovatelé přerušili provoz skiareálu v Hlubočkách, 26. února 2024Zdroj: Ski areál Hlubočky

Z nadprůměrně teplého únorového počasí nemají žádnou radost vlekaři. Například skiareál v Hlubočkách již ukončil zimní provoz. Na zelenajícím se svahu leží jen pár sněhových „fleků“, většina pokrývky roztála.

„Z důvodu dlouhodobě vysokých teplot, které dosahovaly až k 15 stupňům nejsme schopni nadále udržet provoz sjezdovek,“ informovali na webu provozovatelé jednoho z nejníže položených středisek v Olomouckém kraji.

Na polích u Štěpánova a Tovačova se přes zimu pasou stovky labutí. Přeje jim počasí, rostliny nejsou pod sněhovou pokrývkou. Na snímku menší hejno na pozemcích mezi Štěpánovem a Stření, 20. února 2024.
Na polích u Olomouce se v zimě pasou stovky labutí. Neohrozí úrodu?

Zimní sezona patřila podle nich mezi nejkratší v historii tohoto střediska. „Od soboty bychom chtěli najet na letní provoz,“ uvedl zástupce střediska David Jarmar s tím, že v provozu bude podle počasí bobová dráha, dětské hřiště a bufet. O přechodu na letní provoz uvažují kvůli teplému počasí i někteří vlekaři v Jeseníkách.

Provozovatelé přerušili provoz skiareálu v Hlubočkách, 26. února 2024Provozovatelé přerušili provoz skiareálu v Hlubočkách, 26. února 2024Zdroj: Ski areál Hlubočky

Teploty budou ještě klesat

Jaký bude další teplotní vývoj, naznačuje dlouhodobá předpověď. Teploty budou i nadále spíše nadprůměrné.

„Nedá se očekávat pozvolný nárůst jara, spíše teploty budou klesat. Dostali jsme se daleko mimo normál, a větší pravděpodobnost je, že teploty budou klesat. Sice stále nad normál, ale blíže k normálu,“ naznačil meteorolog Tomáš Ostrožlík.

Bývalá benzinka ve Velkomoravské ulici v Olomouci se mění na provozovnu vyhlášeného podniku Mama's Burger, února 2024
Z ostudné benzinky v Olomouci vzniká parádní burgrárna. Je spojená s Pohlreichem