V Dolanech se již silnice směrem na Vésku uzavřela. Další omezení přijdou v následujících měsících.

Zákaz vjezdu zabraňuje v jízdě nejen motoristům, ale i příměstským autobusům v obci Dolany směrem na její část Vésku.

Dopravní omezení se zde objevilo v minulém týdnu a dělníci začínají pokračovat na rekonstrukci první etapy průtahu.

„Jezdíme na výlety na Pohořany a už minulý víkend jsme se divili, že autobus to celé objíždí přes Bělkovice. Přes zimu, když jsme jezdili na běžky, jel autobus normálně,“ řekla Marie Vlčková z Olomouce.

Objízdná trasa pro veřejnou i osobní a nákladní dopravu vede přes Bělkovice-Lašťany. Na průtahu se v obci bude dělat podle krajských silničářů do konce září.

Součástí stavby je i budování kruhové křižovatky v centru obce.

Silnici na Kopeček opraví do léta

Po zimní přestávce se dělníci vrátí v polovině dubna také k opravě silnice mezi Samotiškami a Svatým Kopečkem. Bude se navazovat na již opravený úsek dále po ulici Dvorského až k místní základní a mateřské škole.

„Předpokládáme, že v tomto úseku začnou práce 4. dubna a skončí 29. května. Práce budou probíhat za úplné uzávěry,“ uvedl Radomír Všetička, vedoucí technicko správního úseku krajských silničářů.

Omezení se během harmonogramu prací dotkne také městské hromadné dopravy.

„Provoz autobusů by měl být vyloučen v termínu od 25. dubna do 8. května a od 16. května do 22. května,“ upřesnil Všetička s tím, že náklady, které půjdou na opravu silnice z rozpočtu silničářů se vyšplhají na 34 milionů korun.

Město Olomouc bude platit nové chodníky a úpravu autobusové zastávky.

Průtah Náklem na jaře uzavřou

Také dokončení nového průtahu obcí Náklo, ležící na trase do Litovle, je plánované od jara. V loňském roce se dělal úsek průtahu v délce 280 metrů, který je zprůjezdněný přes zimní období.

„Práce na jaře budou pokračovat přes celý intravilán obce, silnice bude znovu uzavřená, současně se opraví autobusová zastávka u silnice mezi obcemi Příkazy, Náklem a Litovlí. Objížďky povedou přes Litovel a Pňovice,“ uvedl Petr Dlabal Petr Dlabal z Krajského úřadu v Olomouci.

Obec bude investovat právě do nové podoby zastávky a chodníků. Konec stavby je naplánovaný na červenec.

Rekonstrukci silnice v Nákle i v Dolanech spolufinancuje kraj z evropských dotací a náklady na obě stavby jsou zhruba sedmdesát milionů korun.