„Projektových prací v pavilonu se ujal architekt Ivar Otruba, který názvem i provedením dává lidem najevo, aby prožili příjemný sen plný květin, tvarů, barev a vůní,“ uvedl manager výstavy Flora Olomouc Ivo Krejzlík.

Hlavní expozicí překlene duha a shora zazáří symbolicky naaranžované hvězdy.

„Celý centrální prostor olemují vystavující stánky jednotlivých firem. Na ochozu návštěvníky uvítá soutěž v aranžování květin, letos na téma Oslava padesátin. Bude následovat i výstava k historii Flory,“ pokračoval Krejzlík.

Zbytek galerie obsadí vystavovatelé, odborné školy a návštěvníkům se se svou expozicí představí i partnerské srbské město Subotica.

Výstaviště nabídne na celkových více než pěti tisících metrech čtverečních zhruba čtyři sta padesát vystavovatelů.

„Letos výrazně přibylo prodejců i ze zahraničí. Přihlásilo se nám sedmnáct polských firem a jedna společnost z Maďarska, která tady bude prodávat bonsaje,“ uvedla Dagmar Maixnerová, která má jarní zahradnické trhy na starosti.

Kromě okrasných keřů, stromků, růží, balkonových, pokojových a vodních rostlin mohou zájemci vyhledat i rady zkušených pěstitelů.

Pavilon E obsadí členové zahrádkářského svazu se svou pěstitelskou poradnou, ale především se zde pochlubí svými bonsaji, letničkami, kaktusy či masožravými rostlinami.

Novinku pro jarní Floru přichystaly České dráhy, které jsou letos poprvé oficiálním dopravcem veletrhu.

„Díky speciální nabídce Vlak plus se návštěvníci dostanou do Olomouce a zpět odkudkoli z České republiky za polovinu obyčejného jízdného,“ uvedla Ludmila Grecmanová, vedoucí výstavnického ú­seku.

Kromě toho budou mít návštěvníci nově možnost si koupit turistické známky nebo pohlednice s tématikou Flory. Mohou si je nechat označit i?jubilejním razítkem.

„Aby pak nemuseli hledat poštovní schránku, zřídíme na výstavišti poštovní schránku, která bude umístěna u pavilonu A,“ doplnila vedoucí.

Lidé přijíždějící vlastním vozem už nebudou moci využít možnost stání na Envelopě, kde nyní vyrůstá nová budova přírodovědecké fakulty.

Zaparkovat však mohou na starém autobusovém nádraží u tržnice, u zimního stadionu, u letadla a před stadionem Sigmy nebo na třídě Kosmonautů, před hlavním nádražím Českých drah a v nedalekých podzemních garážích.

Další parkovací místa jsou v podzemní garážích v ulici Hanáckého pluku.

Návštěvníkům budou volně přístupné i sbírkové skleníky výstaviště a letní scéna u jezírka pak bude po celé čtyři dny vyhrazena zábavnému doprovodnému programu.

V pátek a v sobotu se zde představí nejlepší čeští a moravští folkaři.

Flora 2008

Kde: Smetanovy sady na Výstavišti Flora v Olomouci

Kdy: od čtvrtka 24. do neděle 27. dubna od 9 do 18 hodin

Vstupné

plné: 80 Kč

důchodci, studenti: 60 Kč

děti 6 až 15 let: 20 Kč

rodinné (2 dospělí max. 4 děti do 15 let): 150 Kč

děti do 10 let v doprovodu rodičů, držitelé průkazů ZTP a ZTP-P: zdarma

Upozornění: Během výstavy budou Smetanovy sady od čtvrtka do neděle mezi 8. a 17.30 hodinou uzavřeny pro lidi, kteří tudy chtějí pouze projít. Po tuto dobu bude možné vstoupit pouze s platnou vstupenkou.