Můžete představit hlavní expozici?
Koncept letošní hlavní expozice je Galaxie květin. Je to pro mě spojení dvou poměrně nesourodých oborů, vesmíru a květin, které mě provázejí celý život. Vesmír je pro mě koníčkem, květiny jsou moje profese. V pavilonu A jsem poprvé dostal k dispozici opravdu velkorysý prostor, ten mi umožnil propojit tyto dvě věci dohromady.

Jak bude květinová galaxie vypadat?
Celá expozice je postavena na symbolu elipsy, což je oběžná dráha. V pavilonu A vzniknou tři hlavní elipsy, každá z nich bude mít svoji specifickou funkci. Jednak to bude prostorné pódium, kde se bude odehrávat většina programu. Zároveň to bude příjemné místo pro návštěvníky. Mohou se tam pohodlně posadit, pozorovat celou expozici, zůstat tam delší dobu a všechno si to užít. Druhé, o něco menší elipse, přezdíváme kosmická loď. Je to skrytý prostor, kam člověk může vejít a postupně jej objevovat.

Pozvánka na Jarní Floru 2024
Jarní Flora se rozzáří Galaxií květin s posezením. Na co letos láká

Co vás při přípravě hlavní expozice nejvíc inspirovalo?
Všechny elipsy jsou co do barevnosti inspirované fotografiemi z Teleskopu Jamese Webba. Byl vypuštěn v prosinci 2021 a posílá nám krásné snímky různých částí vesmíru. Pro návrh hlavní expozice jsem si vybral tři fotografie, Krabí mlhovinu, Seyfert galaxy a souhvězdí Kassiopea. Základní barevnost celé hlavní expozice je pak černá. Poslouží jako vysoce účinný kontrastní podklad pro květiny a světla. V pavilonu budou také dvě desítky menších elips. Expozice je zcela záměrně asymetrická, je založena na principu zlatého řezu. Vychází z něj i jednotlivé prvky expozice. Princip zlatého řezu se opakuje jak v přírodě na Zemi, tak ve vesmíru.

Na co se mohou návštěvníci těšit?
Hlavní expozici propojuje působivý kontrast mezi technickými, až surovými a studenými prvky, a květinami a přírodními materiály. Její součástí je také šestimetrová elipsa naplněná vodou, floristická aranžmá, tisíce květin a velká fotostěna. Využíváme hru se světly, odrazy a zrcadly. Jde nám o to, aby návštěvníci nedostali všechno takzvaně naservírované hned na první pohled, ale mohli sami postupně objevovat a pozorovat vše, co se tam odehrává. Novým prvkem je také kavárna, kde nebude chybět malý bar s tematickými drinky. Věřím, že každý z návštěvníků si na Floře Olomouc 2024 najde to své.

Ztracená ulice v historickém centru Olomouce bude hostit první ročník akce s názvem ZTRACENÁ FEST! Její pořadatel Jaroslav Krátký
Ztracená poprvé ožije gastrofestem s muzikou! Co nabídne

JAN MILT

Autor hlavní expozice Jarní Flory 2024 Jan MiltAutor hlavní expozice Jarní Flory 2024 Jan MiltZdroj: Deník/Magda Vránová

Jan Milt je původem plzeňský florista, jenž pokračuje v dlouholeté rodinné tradici – floristice se v jeho rodině věnovalo již několik generací.
Vystudoval Střední zahradnickou školu v Mělníku a Zahradnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně.
V roce 2021 s vyznamenáním absolvoval prestižní Akademii für Naturgestalltung v rakouském Zwettlu. Pod vedením Franze-Josepha Weina získal titul Meisterflorist.
Další zahraniční zkušenosti načerpal ve floristické firmě A la casa del fiore v Düsseldorfu a pak především ve švýcarském prostředí: u floristy Martina Grossenbachera v Zürichu, ve firmě Von Arx Blumen v Oltenu a také Le trois rois v Basileji.
Jeho práce byla k vidění mimo jiné na předním světovém veletrhu zahradnictví IPM v německém Essenu.
V tomto roce je Jan Milt ve svých 36 letech hlavním floristou a také autorem hlavní expozice s názvem Galaxie květin na jarní výstavě Flora Olomouc 2024.
Jan Milt je také úspěšným účastníkem floristických soutěží. Může se díky tomu pochlubit tituly: Meisterflorist 2021, Mistr Slovenska 2018 a Český vicemistr z let 2015 a 2013.

ZDROJ: Výstaviště Flora Olomouc