Informoval o tom mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček. Návštěvnost jarní výstavy, která se uskutečnila kvůli protikoronavirovým opatřením po dvouleté pauze, byla zhruba o 19 tisíc nižší než v roce 2019.

Olomoucký tvarůžkový festival, 23. dubna 2022
Tvarůžkový festival přilákal do centra Olomouce davy, podívejte se

Letošní jarní Flora nesla podtitul Květy a světy, tématem hlavní expozice byl koloběh života rostlin. Areál výstaviště po dobu výstavy zdobily desítky tisíc květin.

Konání Flory se projevilo během uplynulých čtyř dnů i na zaplněných ulicích a parkovištích Olomouce. Největší návštěvnosti se přehlídka těšila v sobotu, kdy ji doprovázelo slunečné počasí.

"Údaj o počtu návštěvníků není ještě konečný, čekáme na celkové vyhodnocení prodeje on-line vstupenek. V každém případě je možné říci, že návštěvnost ovlivnilo nedělní deštivé počasí," doplnil Poláček.

Jarní Flora Olomouc v sobotu 23. dubna 2022
Tlačenice na Floře: tisíce lidí zaplavily v sobotu olomoucké výstaviště

Hlavní expozice v pavilonu A připomněla návštěvníkům život rostliny od zrodu semene přes kvetení až po zánik. Expozici zdobila fontána, do které se v pravidelných intervalech nořil kruh s rostlinami. K vidění byly i méně známé exotické rostliny a vzácné orchideje.

Pod hlavní expozicí letošní výstavy Flora Olomouc byly podepsány krajinářská architektka a designérka Barbora Trundová a Jana Trundová. Do pavilonu A vložily podle svých slov vzdušnou a minimalistickou architekturu.

"Naším cílem bylo vytvořit působivý nový svět, v němž květiny a jednotlivá floristická aranžmá co nejvíce vyniknou," popsaly autorky pro Výstaviště Flora Olomouc.

Jarní Flora Olomouc 2022. Hlavní expozice v pavilonu A nese název Květy a světy
Hlavní expozice Flory letos v bílém minimalismu. Jak se vám líbí?

V pavilonu A kromě hlavní expozice byla připravena také prezentace Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Z minulosti do budoucnosti. Pavilon E byl zase zasvěcen kolekci bonsají z tisů, jejichž stáří se pohybuje od 100 do 600 let. Velká část pocházela z Japonska, do České republiky je dopravil zkušený sběratel Josef Valuch, jehož sbírka co do počtu i stáří jednotlivých bonsají nemá v Evropě obdobu.

Akce se účastnilo více než 250 vystavovatelů a prodejců, zahradnické trhy zabraly venkovní část výstaviště a pavilon G. K dostání byly kromě široké nabídky rostlin také zahrádkářské potřeby, nářadí pro kutily či vybavení pro včelaře.

Jarní etapa výstavy květin Flora se naposledy konala v dubnu roku 2019, tehdy ji navštívilo více než 65.000 lidí. Ve srovnání s předchozím ročníkem to bylo zhruba o 5000 více. Další ročník musel být kvůli pandemii koronaviru zrušen, stalo se tak poprvé za 60 let existence této přehlídky a stejná situace nastala také loni. Letní i podzimí etapy se nakonec odehrály, byť za přísných hygienických opatření.