Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní Flora ve čtvrtek startuje, co nabídne?

Olomouc – Expozice orchidejí dovezených přímo z Thajska, soutěž v aranžovaná svatebních kytic, sbírka masožravých rostlin a hlavně velká expozice vídeňských zahradníků. I taková je nabídka letošní jarní etapy Flory Olomouc, ta začne ve čtvrtek a potrvá do neděle.

21.4.2010 5
SDÍLEJ:

Jarní Flora OlomoucFoto: DENÍK/Michal Kovář

Při projektování letošní ústřední expozice umístěné v hlavním pavilonu A se její tvůrce, zahradní architekt Ivar Otruba, nechal inspirovat Zahradou času.

„Ta se s podtitulem Labyrint světa a ráj srdce stala i hlavním mottem letošní jarní výstavy. Květinovou poutí lidským životem se zářící vstupní branou přes pestrobarevný labyrint světa s kyvadlem neúprosně odpočítávajícím čas až po závěrečnou temnou soutěsku podsvětí s prosvítajícím světlem usmíření a naděje. Návštěvníky bude provázet řeka života se zelenými břehy posetými desetitisícem květin,“ popsala hlavní expozici mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Zuzana Studená.


FOTOGALERIE:
PŘIPRAVY NA FLORU VRCHOLÍ

Nejrozsáhlejší přehlídkou se představí zahradníci města Vídně. Rakouská expozice se rozkládá na pěti stech metrech čtverečních a k obdivování v ní bude více než šest tisíc kusů hrnkových a balkonových květin, které doplní řezané jarní cibuloviny domácí produkce.

Jarní přehlídku doplní tradičně i Svaz květinářů a floristů ČR.

„Účast přislíbilo na půltisícovky vystavovatelů, pěstitelů, zahradníků a prodejců domácích i z Rakouska, Polska, Slovenské republiky, exotického Thajska a letos také Holandska. Představený zde bude nový hyacint, novinka roku 2009. Je to vícekvětý hyacint, který bude lépe použitelný pro parkové úpravy,“ vysvětlil garant výstavy Vojtěch Zahradník.

Jarní Flora 2010

22.-25. dubna 2010, denně 9-18 hod
Smetanovy sady Výstaviště Flora Olomouc, pavilony A, E, G, H a exteriéry

Vstupné
100,– Kč – plnoplátci
80,– Kč – studenti, důchodci
40,– Kč – děti od 6 do 15 let a mimořádně i pro školní výpravy (SŠ), vč. pedagoga
210,– Kč – rodinné (2 + 1 až 4 děti)
zdarma – děti do 10 let v doprovodu rodičů, na průkaz ZTP a ZTP-P

Návštěvníci výstavy mají voný vstup i do Sbírkových skelníků a botanické zahrady ve Smetanových sadech

* Čerstvou novinkou je akce „S plavkami na Floru“: pokud ve dnech, kdy bude probíhat výstava, zavítají do olomouckého akvaparku a prokáží se vstupenkou z jarní Flory, získají za ni 20 procent slevu na vstup do olomouckého akvaparku. Akce platí od 22. do 25. dubna.
* zlevněné vstupné pro návštěvníky Flory nabízí už tradičně i hrad Šternberk

Upozornění: Během výstavy budou Smetanovy sady od čtvrtka do neděle mezi 8. a 18.00 hodinou uzavřeny, po tuto dobu bude možné vstoupit pouze s platnou vstupenkou. Průjezdná bude pouze cyklostezka, která vede od Zamenhofovy ulice na Havlíčkovu ulici.


JARNÍ FLORA 2009 VELKÁ FOTOGALERIE


E: Masožravky i jarní cibuloviny

Na galerii „Áčka“ bude k vidění floristická soutěž v aranžování na téma „Svatební vazba“ se svatebními kyticemi a dekoracemi.

„Další zajímavou přehlídku s názvem Doteky z Číny, inspirovanou historií i typickou čínskou florou, doplní výstava fotografií,“ pokračoval.

Kolekce jarních cibulovin, balkonových rostlin, květinová aranžmá, sbírky masožravých i vodních rostlin a další zajímavosti se návštěvníkům představí v sousedním pavilonu E.

Pavilony G a H: zahradnické trhy

Zbývající pavilony G, H a volné plochy výstaviště budou patřit veletrhu drobné zahradní mechanizace Hortifarm a Jarním zahradnickým trhům. Podle Dagmar Maixnerové, která má trhy na starost, se počet prodejců každým rokem zvyšuje.

„V pavilonu G bude holandská firma prodávat cibuloviny a v pavilonu H se bude v letošním roce prezentovat Klasa se svými výrobky. Návštěvníci budou moci ochutnat i některé výrobky této značky,“ uvedla Maixnerová.

Na zahrádkáře, kutily či chalupáře čeká pestrá nabídka květin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a dalších potřeb.

V areálu výstaviště budou pro návštěvníky otevřeny také sbírkové skleníky a Botanická zahrada Univerzity Palackého.

„Kdo bude mít chuť, může se vstupenkou zamířit i do botanické zahrady výstaviště Flora v Bezručových sadech. Pro chvíle oddechu je pak určený každodenní doprovodný program s vystoupením dechovek a folkovým festivalem Country Folk Flora,“ doplnila Zuzana Studená.

DOPROVODNÝ PROGRAM U JEZÍRKA (flora-ol.cz)

Rozkopaná alej

Návštěvníci by se však měli připravit na omezení, hlavní alej Smetanových sadů totiž prochází rekonstrukcí.

„Během výstavy budeme mít dva koridory – jeden od města na povelský chodník a k ulici U Botanické zahrady, která je taky rozkopaná. Nebude ve finální podobě, ale už tam nebudou žádné díry. Druhý koridor vede od Tržnice směrem k Palmovému skleníku a výstavišti,“ doplnil ředitel Výstaviště Flora Zdeněk Štefka.FOTOGALERIE:
FLORA LETOS S ROZKOPANOU ALEJÍ

Autor: Petra Pášová

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Povodí Moravy dokončilo kácení stromů na břehu Moravy kvůli protipovodňové ochraně centra Olomouce.
9

Stromy, které padly kvůli ochraně před povodněmi, slouží jako broukoviště

Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Odloženo. Policie po prošetření nešťastné události, k níž došlo v polovině července v olomoucké zoo, neobvinila příbuzného, který vzal tříletou dívenku na výlet a neuhlídal ji u vlčího výběhu, kde šelma poranila dítěti koleno. Matka holčičky se za muže postavila.

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení