Veřejnosti se představí od 26. do 29. dubna v pavilonech a přilehlém parku Výstaviště Flora.

Hlavní expozice s názvem „Pugét pro Floru“ se tentokrát ponese v duchu oslav 60 let od první květinové výstavy na Floře.

„Letos je expozice připravená způsobem, aby pozvala návštěvníky do expozice, aby jim byl umožněn blízký kontakt s rostlinami, mohli vnímat vůně, barvy a textury a měly intenzivnější zážitek,“ řekla garantka výstavy Marie Doleželová.

Interaktivní zóna pod severní galerií nabídne výstavu Kytice – od barokní kompozice po modernu ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.

„Návštěvníci se mohou v pavilonu A dále těšit na floristickou show a květinový workshop, který doplní interaktivní stěna, do které může návštěvník vložit svůj květinový vzkaz Floře. Každý se tak může stát součástí procesu tvorby floristické instalace,“ uvedla autorka výstavy Lucie Radilová z Atelieru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera.

Na galerii, terase pavilonu A a v pavilonu B mohou návštěvníci vidět prezentaci českých i zahraničních zahradnických a školkařských firem, představí se zahradnické a zemědělské školy a ke zhlédnutí budou i menší expozice pěstitelů okrasných rostlin. Na terase lze dále ochutnat a zakoupit vybrané potraviny oceněné značkou Klasa.

Venkovský dvorek s mláďaty

Přehlídku jarních květinových výpěstků nabídne v pavilonu C expozice Českého zahrádkářského svazu, který kromě poradny nabídne i interaktivní expozici zahradních atrakcí pro děti.

Na ukázky dřevěných prvků láká zase Pavilon E s chystanou expozicí pod názvem Dřevo v zahradě.

V rámci stěžejní výstavnické akce se návštěvníci mohou těšit na veletrh drobné zahradní mechanizace, zahradnických pomůcek a dalších potřeb Hortifarm a oblíbené Jarní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin či školkařských výpěstků.

To vše v pavilonu G a na venkovních plochách Smetanových sadů. V pavilonu H pak chystá Český svaz chovatelů – ZO Kožušany pravý vesnický dvorek, expozici Mláďata našeho venkova. Vystavovat se budou jarní odchovy malých hospodářských zvířat.

Ještě před začátkem jarní etapy Flora Olomouc připomenou 60. výročí výstaviště i Ekologické dny Olomouc, které startují v pátek 20. dubna.

Zazpívá Šinkorová i Urbánková

Doprovodný program čeká všechny zúčastněné Na Sambě za restaurací Fontána, kde bude od pátku do neděle bohatým kulturním i zahradnickým programem provázet moderátor Vladimír Vlach.

V pátek se návštěvníci mohou těšit ve 13 hodin na koncert Světlany Nálepkové, v sobotu na koncert Daniely Šinkorové a nedělní poobědový čas bude na pódiu patřit dětskému publiku.

Nebude chybět ale ani večerní prohlídka pavilonu A, která bude navíc zpestřena autorským komentářem.

„Mimořádně na ni naváže retrovečer pořádaný k 60. výročí oslav květinových výstav. Návštěvníci se mohou těšit na talkshow se zajímavými hosty spojenými s olomouckým výstavištěm a recitál Nadi Urbánkové. To vše v pátek 27. dubna od 20 do 22 hodin,“ pozval ještě ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř.

Přes park s průchodkou
Brány výstaviště budou pro veřejnost otevřené 26. až 29. dubna, denně od 9 do 18 hodin. Vstupné online je 120 korun, na místě 150 a rodinné vstupné online 250 korun, na místě pak vyjde na 300 korun.

Výstaviště upozorňuje na to, že v době konání květinové přehlídky se Smetanovy sady uzavřou veřejnosti a to od 7 ráno do 18 hodin večer.

Pro ty, kteří potřebují skrze sady projít, bude připraven systém průchodek. Ty fungují na principu vratné kauce, na níž zájemce obdrží časově omezené povolení parkem projít. Na pokladně u východu jsou mu pak peníze proti platné průchodce beze zbytku vráceny. (paš)