Navštívili jste slavnosti v Uničově a Olomouci, napište nám, jak se vám akce líbily. Pište ZDE (stačí vyplnit jen pole „text“ a příspěvek odeslat)

Husité ukázali hradbu v Uničově

„O husitech toho moc nevím, ale líbí se mi,“ tvrdil v Uničově devítiletý Dan Štrbík s pouťovou kuší v ruce. Historii mu právě osvětloval jeho dědeček. Hned po prohlídce vozové hradby mohl s ostatními sledovat šermířské vystoupení nebo rytířské jízdní dovednosti.

Mezi šermíři vystupovali i právník Petr Jaitner a programátor Petr Hron ze Žďáru nad Sázavou. „Dneska jsme husiti, ale děláme všechno od gotiky po francouzské baroko. Mně osobně nejvíce sedí šerm s kordem. To se člověk musí skutečně naučit, mlátit mečem může každý, kdo má svaly,“ říká Jaitner ze skupiny Flamberg.

Jeho vlastní výbava by stála kolem sedmdesáti tisíc korun. Historické filmy a literatura jsou pro muže v brnění vášní. „Když se ale nad tím zamyslím, tak si říkám, že se přece jenom máme lépe. Kdybych měl v té době žít, tak jedině jako šlechtic,“ dodává Hron.

Jejich souboj ocenila v davu diváků i osmadvacetiletá Pavla Lorenzini. „Přivedla jsem i tři děti, svoje i od kamarádky. Byla to paráda. Na jarmark tady chodíme vždycky,“ dodala.

Olomouc dobývali Švédové

Slavnosti města začaly v Olomouci už v pátek historickým průvodem, který obešel historické jádro a dorazil k chrámu sv. Mořice, kde na lidi čekal páter František Hanáček s ostatky svaté Pavlíny, patronky města.

V sobotu zaplnil Horní náměstí historický jarmark, na němž byly k mání speciality středověké kuchyně. Celý den se nesl v historickém duchu, což podpořila přítomnost mušketýrů švédských vojsk z doby třicetileté války.

Jejich stanové ležení obcházeli Olomoučané s obdivem. Někteří neváhali a potěžkali si i palné zbraně. „Líbí se mi, že už to není tak cirkusácké jako dříve. Ta historická podoba je příjemná,“ řekla na adresu oslav Jiřina Sedláková.

Nové pojetí olomouckých slavností, které ještě vloni nesly přízvisko beneficí, komentoval i Marian Gutwirth: „Svým způsobem povzbuzují hrdost k tomu městu.“

Oslavy za 150 a 300 tisíc korun

Zatímco uničovský jarmark se stal již tradicí, Olomouc své městské oslavy pojala po podzimní výměně radních poprvé jinak. „I když jsme si některé služby pronajali, prakticky celé Svátky města připravilo oddělení kultury olomoucké radnice. Včetně scénáře,“ řekl Josef Línek z magistrátu.

Podlě něj bylo cílem zbavit oslavy „pokleslé zábavy“ v podobě šlehačkové bitvy nebo pojídání tvarůžků na čas. „Lidé by se měli během oslav dozvědět také něco z historie města,“ dodal Línek.

Olomoucká radnice za oslavy zaplatila 300 tisíc korun. Kroměnedělního koncertu Čechomoru byly přístupné zdarma. Poslední srpnový týden by měl centrum města ovládnout ještě festival pouličních divadel.

Uničovskou radnici přišel jarmark včetně závěrečného ohňostroje na 150 tisíc korun. „Je to jedna ze dvou velkých městských událostí, tou druhou je městský ples,“ objasnil mluvčí radnice Marek Juráň. Přestože červnový jarmark nemá takové označení, považují ho podle Juráně za jakýsi Den města.
Historické jarmarky bývají v Uničově od roku 2003. V minulosti sem zavítala družina Přemysla Otakara II., Václav IV. nebo císař Josef II. s pruským králem Bedřichem II. „Snahou je, aby se jarmark vždy nesl v duchu nějaké významné události z dějin města,“ vysvětlil Juráň.