Cyklisté přijíždějící ve směru z ulice U Ambulatoria zatím musejí přejíždět po velmi frekventované Hodolanské ulici. To se ale změní a brzy se dočkají bezpečné trasy.

Nový úsek Jantarové cyklostezky povede pod mostem a kolaři se díky němu nebezpečnému místu vyhnou.

„Právě u mostu pod Hodolanskou ulicí teď probíhají stavebně nejnáročnější práce. Týkají se konstrukce opěrné zdi, kterou firma postupně dokončuje, a pokračovat budou ještě sanacemi. Teprve potom mohou stavbaři začít s pokládkou konstrukčních vrstev cyklostezky,“ informoval investiční náměstek primátora Martin Major.

Osvětlení a mobiliář

Cyklostezka povede po levém břehu řeky Bystřice až k lávce a na křižovatce Lermontovovy a Bystrovanské ulice se napojí na už hotovou část cyklostezky, která vede do Bystrovan. Stavební firma tam už na téměř 750 metrů dlouhém úseku dokončila základní vrstvu ze štěrkové drti.

„Novou cyklostezku ve finále pokryje asfalt, doplní ji veřejné osvětlení, dopravní značení a mobiliář,“ popsal Martin Major.

Město na bezpečnou trasu pro cyklisty dostalo dotaci 6,3 milionu ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Už loni nám podporu 1,4 milionu ´přiklepl´ Olomoucký kraj,“ připomněl náměstek primátora Matouš Pelikán. Nová část Jantarové cyklostezky přijde na 9,8 milionu korun, hotová má být v polovině června.

Jantarová stezka, která je podle krajské cyklostrategie označena číslem pět, nese jméno pověstné obchodní cesty sloužící k transportu jantaru. Protíná celou Evropu od polského Gdaňsku až k chorvatské Pule a je součástí celoevropské sítě cyklotras Eurovelo.