Komedie Natěrač pochází z pera úspěšného dramatika, scénáristy a herce Donalda Churchilla. V Moravském divadle v Olomouci nyní tento známý divadelní kus režíruje herečka Jana Paulová, která ústřední roli Marcii poprvé ztvárnila v roce 1994. Během 20 let pak odehrála společně s Pavlem Zedníčkem na pět stovek vyprodaných představení. Kultovní inscenaci tehdy režíroval Ladislav Vymětal.

Tentokrát si však Jana Paulová svého osudového Natěrače užívá od režisérského pultu.

„Moc mě to baví. Pracuji se skvělými kolegy, kteří jsou moc talentovaní, je to fajn. Natěrač je srdcovka, komedie, o které si myslím, že vím úplně všechno. Hraje se pro diváky, aby si u ní odpočinuli a smáli se. Přála bych olomouckému Natěrači, aby ho lidi měli stejně rádi, jako měli našeho, a aby bavil nejen diváky, ale i herce,“ uvedla Jana Paulová.

V inscenaci vystupují jen tři herci. Role natěrače a zatím neúspěšného herce Waltera se zhostil šéf souboru činohry Roman Vencl. Herečka Lenka Kočišová ztvárnila postavu Marcii, která podvádí manžela. Doplňuje je herečka Jana Posníková, jejíž postava jménem Jane nachytá svého muže při nevěře s Marcií.

Moravské divadlo Olomouc. Ilustrační foto
Moravské divadlo otevírá sezonu s novým prostorem. Tady je přehled premiér

Moravské divadlo podle ředitele Davida Gerneše inscenací Natěrač divákům po poměrně těžkých titulech dopřeje doslova oddechovou lahůdku. „Dělá ji režisérka k tomuto titulu nejpovolanější, paní Jana Paulová. Přeji jí a našim hercům, aby tato komedie byla neméně úspěšná, jako byl Revizor,“ připomněl ředitel divadla David Gerneš.

Komedie Natěrač patří do žánru takzvaných „čistých komedií“, které si za cíl kladou jediné. Pobavit diváka za použití všech možných komediálních a divadelních prostředků. Komedie Donalda Churchilla jsou divácky velmi oblíbené nejen v Anglii, ale i zahraničí. Premiéra Natěrače se uskutečnila v anglickém Watfordu v říjnu 1985. Poté se úspěšně hrála nejen po celé Evropě, ale také v Mexiku, Argentině, Austrálii, Izraeli, USA, Kanadě, Novém Zélandu i severní Africe.