Organizátorky akce z Muzea umění Olomouc – kurátorka Martina Potůčková a produkční Pavlína Wolfová – připravily program i drobné pohoštění pro veřejnost. V deštivém dni si ale cestu před svatováclavskou katedrálu našlo jen pár jedinců. Například maminka malého Františka, který na hladinu vody v připravené vaně vypustil několik dřevěných i papírových lodiček se zapálenou svíčkou. Účastníci si po boku patrona všech loďařů, vorařů, mlynářů a dalších profesí spojených s vodou přáli především léto s dostatkem vláhy.

V Olomouci se Jan Nepomucký stal také patronem chudých, protože právě u jeho sochy arcibiskupové a biskupové házeli žebrákům mince.

„Zdobí se tradičně v předvečer jeho svátku. K tomu se využívají májové kytky, které jsou zrovna v rozpuku,“ vysvětlila smysl rituálu Martina Potůčková.

Kolemjdoucí mohou netradiční výzdobu obdivovat minimálně během víkendu i příštího týdne.

„Prostě dokud vydrží květiny,“ usmála se Pavlína Wolfová.

Už minulý týden si Olomoučané připomněli dalšího slavného Jana, mučedníka a patrona olomoucké diecéze Jana Sarkandera.

„Oba světce, kromě květnových svátků, spojuje také výstava Arcidiecézního muzea – Jan a Jan, která od listopadu ukáže, jak byli zobrazování ve výtvarném umění,“ informoval mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.