„Je to premiéra. Minulý rok jsem běžel závod dvojic a já měl deset kilometrů dlouhou trať. Právě po zkušenostech z loňska jsem si řekl, že bych to chtěl běžet celé," popisuje Jan Kopecký. Běžecké boty ale neobouvá dlouho. Běhat totiž začal teprve před rokem a půl.

Jan Kopecký běžel celých 21 kilometrů poprvé. Závod si užil

„Předtím jsem neběhal vůbec. Chtěl jsem to vyzkoušet a začalo se mi to líbit. U běhu si odpočinu, člověk nemusí myslet na nic jiného, je to relax. Na půlmaratón jsem se přihlásil hlavně kvůli úžasné atmosféře, která závod provází. Chtěl jsem si ho tentokrát prožít celý," vysvětluje sportovec.

Přiznává, že na loňský desetikilometrový závod ještě moc netrénoval, letos však přípravu nepodcenil.

„Připravoval jsem se poslední čtyři měsíce. Zhruba tak dvakrát, někdy třikrát týdně jsem běhal. Za týden to bylo tak 30 až 40 kilometrů. Poslední měsíc jsem trénink zintenzivnil, jen jsem vždycky běhával v mnohem chladnějším počasí, spíš večer a ne v takovém teple," vysvětluje Jan Kopecký.

Právě tropické teploty byly pro většinu závodníků největším strašákem.

„Nedovedu si to představit. Uvidíme jaké bude teplo na trati a kolik stupňů bude v sedm večer. Doufám ale, že to bude v pohodě. Těším se," říkal běžec s číslem 4223 ještě před závodem.

Stanovil si i časový cíl, kterého chtěl dosáhnout. Přál si čas okolo dvou hodin. To se mu nakonec nepovedlo, i přesto byl ale ze závodu nadšený.

„Závod se mi líbil, a i když jsem si nesplnil svůj cíl, bylo to pěkné. Vedro ale bylo příšerné," hodnotil sobotní závod Jan Kopecký, který do cíle doběhnul s časem 2 hodin a 21 minut.

„Moc se mi líbilo, že místní obyvatelé v Olomouci – Černovíře běžcům pomáhali, kropili je vodou. Právě tam jsem měl velkou žízeň a dlouho nebyla občerstvovací stanice, tak jsem nabídky využil a napil jsem se z nějakého lavoru. Rozhodně to potvrzuje to, co se o olomouckém závodu říká, že je svou atmosférou, kterou dělají fanoušci okolo, výjimečný," usmál se mladý muž.

Nad otázkou, zda poběží příští rok zas dlouze nepřemýšlel.

„Pokud budu moct, tak bych určitě běžel," uzavřel. 

Připomeňte si atmosféru olomouckého půlmaratonu OBRAZEM: Olomoucký půlmaraton 2016