V proskleném atriu Envelopy a interiéru Bistra Paulus vystavuje umělec dvě desítky kovových plastik zejména z posledního období své tvorby. První díla upoutají už před vchodem do budovy.

„Všechno kolem nás rotuje, bez rotace by nebylo nic. Dlouho jsem přemýšlel, jak rotaci bez pohybu zachytit v prostoru. Výstava je o tomto procesu a jeho vývoji. Hraji si s médiem kovu, kterým vytvářím nejrůznější abstraktní motivy vycházející z jevů ve vesmíru,“ uvedl k nejnovější instalaci Dostál.

Olomoucký sochař Jan Dostál
Stvůra, anděl, Vetřelec. Mladý sochař z Olomouce také tetuje, i sám sebe

Originální umělec žije a tvoří v Olomouci, kde na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2015 instalací ocelové sochy „Vetřelce“ na střeše soukromého domu v Šemberově ulici.

Rekonstrukce a přístavba Červeného kostela v Olomouci, 23. ledna 2023
Nový Červený kostel zevnitř. Takto teď vypadá proměna

Mezi jeho známá díla patří Stvůra, kterou mohli Olomoučané vidět ve Smetanových sadech, nebo unikátní Mrak ze světové výstavy Expo v Dubaji. Dostál také ozdobil věž a další stavební prvky rekonstruovaného Červeného kostela v Olomouci.

Umělec tvoří obří plastiky zejména z oceli a dalších kovů. Inspiruje se často tématy z přírody a živočišné říše, nebo jsou jeho díla čistě abstraktní.

Odvoz obří ocelové sochy nazvané Stvůra z olomouckých Smetanových sadů, 18. února 2022
Stvůra zmizela z olomouckého parku. Byla atrakcí i terčem kritiky

Výstavu Space Rotation mohou návštěvníci vidět až do konce března. Envelopa je pro veřejnost otevřena od 7:30 do 18:00.