Výstaviště Flora, které má správu parků na starosti, zatím nemá připravené nové plány na opravu podzemních chodeb, které jsou ve špatném stavu.

Kolem oplocené části nedaleko vstupu od tržnice do Smetanových sadů chodí každý den se synem na procházku třiatřicetiletá Hana Sadílková.

„Na pád děvčátka si vzpomínám. Čekala jsem, že se díra opraví dřív. Malého vždy upozorňuju, aby se k plotku vůbec nepřibližoval," poznamenala maminka z Olomouce.

Pohled do míst, ze kterých hasiči vyprošťovali v srpnu roku 2013 dvouletou holčičku, nelahodí ani starším generacím.

„Je to ostuda, se kterou se nic neděje. Na jaře bude další Flora a jak to tu bude zas vypadat? Další věc je bezpečnost. Plot se dá bez problémů rozebrat, i když by to udělal a šel se podívat blíž k díře asi jen člověk chabého rozumu," poznamenal sedmašedesátiletý Josef Konečný.

Pod olomouckými parky vedou chodby, které byly součástí pevnostního opevnění města.

V srpnu roku 2013 se do jedné z nich propadlo děvčátko, které museli následně vyprošťovat olomoučtí hasiči.

Půl kilometru zmapovaných chodeb

Pár dní po události, která se naštěstí obešla bez vážného poranění dítěte, vytáhli pracovníci výstaviště z prohlubně kus pařezu a místo překryli betonovým panelem.

Poté se do podzemí vydali odborníci, kteří provedli speleologický průzkum.

Prošli úseky navazující na propadlinu podél hranice parku se zástavbou ve Vídeňské ulici.

„Bylo zmapováno 568 metrů podzemí. Větší část chodeb je ve velmi dobrém stavu. Jako nestabilní se jeví výklenky hlavní galerie, kde je asi pět míst, kde by mohlo dojít k propadu. Především je narušena klenba u minových a naslouchacích chodeb," sdělila provozní náměstkyně Výstaviště Flora Olomouc Naděžda Krejčí.

Jako důvody poškození uvedla jednak působení kořenového systému zdejších dřevin a také zásahy těžké techniky, která zde opravovala cesty.

Projekt oprav zatím stojí

Po průzkumu výstaviště vytvořilo projekt, ke kterému se vyjadřoval stavební odbor i památkáři. Parky jsou totiž součástí kulturních památek.

„Vloni bylo rozhodnuto, že bude zpracován další stupeň projektové dokumentace na základě posouzení statika, a to pro jednotlivé niky, tedy výklenky," uvedla dále Naděžda Krejčí.

Tím se konkrétní kroky dalšího postupu ovšem zastavily.

Stavební zásahy v chodbách podle mluvčího Výstaviště Flora Olomouc začnou, až bude hotový a schválený potřebný dokument.

„I podle toho budeme znát finanční náklady. Předběžně se částka pohybuje kolem jednoho milionu korun. Opravy by měly začít snad v nejbližších měsících a trvat budou asi čtvrt roku," uvedl mluvčí výstaviště Adam Fritscher.