Narodil se v červenci v roce 1914 v osadě Květná na jižní Moravě. Vytudoval arcibiskupské gymnázium v Kroměříži a pak vstoupil do kněžského semináře v Olomouci. Za války studoval církevní hudbu v Římě a přihlásil se do československé zahraniční armády. Tři čtvrtě roku pak sloužil v Anglii a vrátil se s hodností poručíka.

Po válce začal vyučovat na bohoslovecké fakultě v Olomouci, vzápětí měl však možnost poznat na vlastní kůži krutost nové totality. Byl svědkem násilného uzavření fakulty a rabování v univerzitní budově.

Nad mladým charismatickým knězem a nadějným pedagogem vzápětí komunisti vynesli ortel na dlouhých sedmnáct let: vyhnanství v tehdy prakticky vylidněné vesnici Andělská Hora v Sudetech.

„Měl štěstí, že neskončil ve vězení. Nemohl však učit, přestože měl to nejlepší vzdělání a byl ověnčen těmi nejvyššími tituly,“ popisuje olomoucký bohemista a jeden z Olejníkových hudebních žáků Karel Komárek.

Znovu učit tak mohl opět až v roce 1968. A znovu ne nadlouho – s nastupující normalizací komunisté fakultu znovu zavřeli a páter putoval do Litoměřic. Další jeho osud na roky dopředu poznamenala epizoda, která se odehrála v pětasedmdesátém roce.

„Odmítl dělat kulturní program k politickému výročí a okamžitě byl propuštěn. Vzali mu státní souhlas s výkonem kněžského povolání, který mu vrátili až v polovině osmdesátých let. Znamenalo to, že nemohl oficiálně dělat kněze. Neoficiálně ale vyučoval katechismus,“ říká Komárek.

Oficiálně se mohl věnovat jen hudební činnosti. Sám byl špičkový varhaník a skladatel, jednou měsíčně vedl kurzy pro varhaníky. Pověstná byla jeho pedagogická důslednost i mimořádná fyzička. Ve svých osmdesáti letech zvládal bez sebemenších problémů vést hodiny trvající zkoušky sboru.

V devadesátých letech se vrátil na fakultu. Bydlel v Olomouci vedle kaple svatého Sarkandra a ve svých devadesáti letech neúnavně skládal, i když ho trápilo astma. Zemřel minulou sobotu v nemocnici ve Šternberku. Jeho církevní hudbu už několik desetiletí zpívají v kostelech tisíce věřících.

Karel Páral