Na účastníky čekala výuka empírového tance, polední piknik v Botanické zahradě, představení Emma v Moravském divadle a také závěrečný, ve stejném duchu laděný, slavnostní ples v Domě armády. Na něj se těšili Martin Chrobák a Petra Králová, kteří na Hanou přejeli z Brna.

„Na empírovém plesu jsem v tombole vyhrál hlavní cenu, dva lístky na dnešní akci. Jsem spokojený a těšíme se na večer," řekl mladík.

„Musíme si zatancovat to, co jsme se dnes naučili," doplnila ho Petra Králová.

Až z Ústí nad Labem se do Olomouce vydala i Iva Pavlíčková s dcerou Veronikou. Empírový den dostala k narozeninám.

„Dřív jsem jako baletka tančila v Ústí nad Labem a tak jsem si přes známé zařídila, že mi půjčili šaty z divadla. Jsem nadšená, hrozně se mi to líbí," komentovala Iva Pavlíčková svůj výběr modrobílých dlouhých šatů.

Nápad uspořádat Empírový den v Olomouci vznikl na základě uvedení adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle.

„Středobodem dnešního dne je právě toto představení, proto jsme akci, kterou děláme v Brně, speciálně přesunuli do Olomouce," řekla organizátorka Katka Báňová.

Poznamenala, že mezi účastníky, kterých se do Olomouce sjelo asi dvě stě dvacet, jsou lidé z celé země, ale i Polska.

„Podstata je v tom, že si lidé užívají tance, které Jane Austenová sama ráda tančila. Na plesech je skvělá atmosféra, kdy se lidé k sobě chovají příjemně a zdvořile, přenesou se tak trochu do časů galantnosti," dodala.