Žákyně zdejší základní školy vyhrály republikové finále Sportovní ligy základních škol.

Atmosféra na náměstí připomínala náladu po vítězství českých hokejistů na olympiádě.

Na náměstí Svobody se sešlo zhruba sto padesát rodičů a místních obyvatel. Nechyběly vlajky a transparenty oslavující vítězství domácího týmu.

„Lidé vytvořili perfektní atmosféru. Celá akce byla nazvučená, nechyběl ohňostroj, spousta dětského šampaňského. Lidé vítali hráčky, slavilo se. Bylo to takové malé Nagano,“ přirovnal ředitel Základní školy Javorník Marek Bury atmosféru k euforii po vítězství českých hokejistů na olympiádě před dvaceti lety.

Do finále se javornický tým probojoval třemi úrovněmi. Do Děčína doprovázel dívky autobus fanoušků. Finálový zápas bylo přitom drama do poslední chvíle. Jedenáctibodový náskok Javornických soupeři stáhli na rozdíl jediného bodu.

„Holky naštěstí daly další dva body. Zbývalo deset sekund do konce. Pokud by soupeř hodil trojku, možná by zápas vyrovnal. To se nestalo, ale nervy to byly obrovské,“ dodal ředitel Bury.

Sportovní liga základních škol je soutěž žáků základních škol nebo víceletých gymnázií v sedmi vybraných sportech. Finálové zápasy přenášela Česká televize.