„Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na akci D35 Opatovec - Staré Město. Součástí 16,6 kilometru dlouhé stavby je i nejdelší dálniční tunelu ČR Dětřichov. Na stavbu dále probíhá majetkoprávní příprava,“ informoval šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Součástí stavebního povolení je 48 podmínek, které musí ŘSD splnit. Stavební práce chce zahájit v roce 2025. Dokumentaci pro Ředitelství silnic a dálnic zpracoval Dopravoprojekt Brno.

Letos v březnu vydal Krajský úřad Pardubického kraje stavební povolení na stavbu přivaděče ze stávající státovky I/35 k dálnici. Úsek Opatovec – Staré Město bude posledním na území Pardubického kraje, na něj naváže poslední chybějící část D35 vedoucí do Mohelnice.

Ještě v roce 2019 Ředitelství silnic a dálnic uvádělo cenu 8 miliard korun, letos v dubnu však náklady vzrostly na 14,6 miliardy korun a nyní dokonce na 17,7 miliardy korun. Stavět se bude v projektu PPP (pozn. redakce: partnerství soukromého a privátního sektoru - Private-public partnership), stejně jako navazující úsek do Mohelnice.

„Jedná se o nejdelší a nejnáročnější úseky. Technická příprava ale běží rychle. Komplikace by mohly nastat ve chvíli, kdyby se nepodařilo v dohledné době vybrat koncesionáře projektu PPP,“ vysvětlil Mátl. Součástí úseku mezi Opatovcem a Starým Městem je i nejdelší dálniční tunel v České republice. Tunel Dětřichov má mít 3,89 kilometru.

close Tunel Dětřichov na dálnici D35 bude nejdelší v České republice. info Zdroj: ŘSD zoom_in Tunel Dětřichov na dálnici D35 bude nejdelší v České republice.

„Probíhá stavební řízení, máme vykoupeno přes 90 procent trvalého záboru. Myslím, že majetkoprávní přípravu stihneme a stejně tak stavební povolení na přivaděče,“ dodal Mátl. Tunel má vyřešit trasování složitým terénem. Ředitelství silnic a dálnic ho navrhlo jako čtyřproudý, v tunelu se počítá s maximální povolenou rychlostí 100 kilometrů za hodinu. V tunelu jsou navržené dva dvoupruhové tubusy.

Úsek dlouhý z Opatovce do Starého Města má 16,6 kilometru a obsahuje 17 mostů, a to včetně přemostění tratě Třebovice v Čechách – Chornice. Nahrazuje vytížený úsek silnice I/35 mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.

Projeďte se tunelem už nyní ve vizualizaci:

Dálnice D35 Opatovec - Staré Město | Video: se svolením Ředitelství silnic a dálnic ČR