Lidé výzkumníkům například přiblíží, kdy sedají na kolo a kdy do auta.

Spolu s rozsáhlými analýzami má být výstupem zásadní dokument, který může dopravu ve městě ovlivňovat i na několik generací.

Jelikož spojení plán udržitelné městské mobility nezní příliš přitažlivě, prezentuje město téměř dvouletý projekt pod značkou Spokojená Olomouc.

Souhrnné výsledky mají zhruba v září 2017 přinést návrhy možných řešení problémů s dopravou a špatně fungujícím životním prostorem.

„Rozhodli jsme se podpořit vytvoření plánu, jehož výstupem budou návrhy opatření, jak zlepšit život obyvatel Olomouce a jak tyto problémy vyřešit dlouhodobě," řekl primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Třída Svobody v centru Olomouc. Ilustrační foto

Třída Svobody v centru Olomouc. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Následujme Amsterdam

Podle jeho náměstka Aleše Jakubce má město nejvyšší čas následovat příklady zahraničních měst, jako je Amsterdam nebo Lipsko.

„Situace u nás není tak dramatická, ale v západní Evropě je vidět, že začali dřív. Nechceme ale nějak zásadně regulovat to, zda mají lidé jet autem. Chceme jim ukázat, že jsou jiné cesty," doplnil náměstek.

„Materiál navrhne, co by se mělo ve městě dít, aby se doprava třeba za třicet let nezhroutila," sdělil.

Mluvit o konkrétních opatřeních je zatím brzy, nicméně výsledky mohou nabídnout chytré technologie usnadňující parkování nebo kontrolující vjezd do centra.

Paleta má být nicméně mnohem širší. Využije se studií hluku, nehodovosti nebo vytíženosti MHD.

Olomouc spustila informační web Spokojená Olomouc, kde projekt představuje.

Dotazník, který se má dostat do tisíce domácností, tam ale není. Je poměrně složitý a lidé na něj proto budou odpovídat přímo tazatelům.

Města netvoří inženýři, ale lidé

Jak napovídá název kampaně, cílem je Olomouc jako město, kde se budou všichni účastníci dopravy cítit dobře.

„Plán udržitelné městské mobility by měl v první řadě odpovídat preferencím a chování lidí, proto od nich potřebujeme aktivní pomoc. Města netvoří inženýři, ale lidé v nich," uvedl náměstek Jakubec.

Řídící skupina je složená ze zástupců všech stran zastupitelstva, aby dokument přežil i případné nové uspořádání po volbách.

Má se totiž stát jedním z pilířů strategického plánu města, který stanoví výhledy i na desítky let dopředu.

Než se experti pustí do vyhodnocování dotazníku, zpracovávání analýz a navrhování výstupů, chce radnice letošní rok věnovat besedám a kampaním.

Navázala například spolupráci s agenturou RunCzech pořádající olomoucký půlmaraton, aby motivovala obyvatele k pohybu. První debata na téma Olomouc v roce 2050 bude ve středu 27. dubna v sále magistrátu.