Také při koupi nových výrobků mohou požádat prodejce o odvoz starých zařízení. Navzdory tomu lidé nebezpečný odpad často vozí na černé skládky.

„Mnozí se asi bojí, že za spotřebiče budou muset zaplatit. To ale není pravda. Člověk už při koupi výrobku automaticky platí recyklační poplatek, proto je jeho následná likvidace zdarma,“ vysvětlil Rostislav Zubalík, majitel olomoucké firmy AE odpady.

Zpracovatelé elektronického odpadu využijí prakticky každou část.

„Televize například má téměř stoprocentní využití. Jednotlivé části se dají recyklovat a pak využít k různým účelům. Za pár let, možná desetiletí, se proto právě na skládkách budou tyto suroviny těžit. Lidé si můžou uvědomit tíživou situaci, jenom když se podívají na ubývající zásoby ropy. Vytváříme podmínky, ve kterých budou žít naše děti,“ řekl Zubalík.

Lidé mají možnost zbavit se celoročně elektroodpadu ve dvou olomouckých sběrových dvorech v ulici Chelčického nebo v Neředíně za hřbitovem. Tento druh odpadu mohou lidé navíc donést i přímo k ekologickým zpracovatelům v Neředínské ulici nebo Na Šibeníku.