Expozice provede příchozí světem kinematografické techniky od úplných začátků, které sahají až do sedmnáctého století.

„Už tehdy se lidé bavili sledováním běžících obrázků, využívajících nedokonalosti lidského oka k vytvoření iluze pohybu," sdělil pořadatel výstavy Tomáš Hampl a dodal, že na tomto principu pracují promítací stroje dodnes.

Na výstavě si lidé budou moci prohlédnout i novodobé promítačky, které byly součástí kin ještě pár let zpět. Dnes již však ustoupily digitálním.

Interaktivní výstava o vývoji kinematografie na fortu v Křelově

Interaktivní výstava o vývoji kinematografie na fortu v Křelově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„S velkými promítacími stroji se návštěvníci mohli setkat ještě poměrně nedávno. U nás jsou k vidění v promítací kabině," uvedl pořadatel a dodal, že všechny vystavované exponáty pocházejí ze soukromé sbírky.

Upozornil však, že se nejedná o klasickou podobu expozice, kdy návštěvník přijde, přečte si popisky a zase odejde. Výstava má daleko interaktivnější charakter.

„V malém kinosálu mohou lidé zhlédnout snímek o vývoji filmů, o prvních režisérech či jejich prvních promítaných dílech," upozornil Tomáš Hampl.

Výroba thaumatropu

Expozice je doplněna také dílnou, kde si každý příchozí může vyrobit jednoduché optické hračky. Například thaumatrop.

„U něj se na papírové kolečko nakreslí z každé strany jiný obrázek, například ptáček a klícka. Poté se přiváže provázek, který kolečko roztočí. Optickým klamem následně vznikne dojem, že ptáček sedí v klícce," vysvětlil pořadatel výstavy.

Výstava potrvá na křelovském fortu až do konce srpna a navštívit je ji možné každý den kromě pondělí vždy od jedenácti do sedmnácti hodin. Vstupné je 50 korun.

Autor: Veronika Wimmerová