„V roce 2002 jsme zkusili troubení poprvé, tehdy přišlo asi třicet lidí, ale rok od roku se jejich počet rozrůstá. Neorganizuje to v podstatě nikdo, já jen zavolám jednomu z muzikantů, aby nezapomněli, pak se domluvíme s panem fářem, aby byla věž otevřená. Lidé se tady setkávají a to je to, o co nám šlo,“ řekl starosta obce Jiří Běhal.

„Počasí je letos bohužel zvláštní, moc vánoční není,“ poznamenal.

Čtyři hudebníci za devět let štědrodenní služby, asi čtvrt hodinové troubení nevynechali ani jednou.

„Muzikanti se dají nahradit, ale nedovedu si představit, že bych tady hrál s někým jiným. Z věže hrajeme koledy každý rok, je to hezká tradice. Původně jsem hrál s bráchou, pak jsme udělali úpravy pro čtyři nástroje a hrajeme ve čtyřech,“ řekl hudebník Jan Stodola.

Věž kostela svatého Vavřince však není jediným místem, odkud se klasické vánoční melodie linuly. O hodinu dřív už muzikanti poveselili obyvatele místní části Benátky, hráli u tamní kapličky.

„Z kostela ještě pokračujeme dál, záleží na tom, kolik míst si vybereme. Cestou domů objedeme nějaké známé, popřejeme jim hezké svátky. Jsou to místa, kde už lidé ví, že tam budeme hrát,“ řekl Stodola.

Štěpánovská tradice odpoledního troubení sice není dlouhá, v obci už ale fungovala o několik let dřív.

„Když jsem byl malý kluk, asi pětiletý, tak si pamatuji, že muzikanti ve starém autě objížděli vesnici a hráli na křižovatkách a dalších místech. Lidi to slyšeli, vyběhli ven a donesli zákusky. Věřím tomu, že i kdybychom o hraní nedávali vědět prostřednictvím zpravodaje a rozhlasu, tak lidé přijdou. Je to už tradice,“ uzavřel starosta obce.