Hravou a snadno srozumitelnou formou se teď návštěvníci Pevnosti poznání mohou seznámit s unikátní technologií na výrobu vakua. Ve velkých skleněných zvonech mohou po odsátí vzduchu sledovat, co se pak děje s gumovým míčem, větrnou korouhví a mechanickým zvonkem.

Nová expozice vznikla s firmou Edwards, která v nedalekém Lutíně vývěvy vyrábí. Používají se například k výrobě elektrosoučástek pro mobilní telefony, auta nebo počítače.

„Ale také k hutnění porcelánu či stavebních hmot. Staly se běžnou součástí potravinářství třeba při vakuování potravin. Vývěvy jsou nepochybně nedílnou součástí našich životů,“ vysvětlila Anna Krčmářová, lektorka Pevnosti poznání.

Novou expozici připravovali zaměstnanci firmy Edwards a technici z Pevnosti poznání déle než rok. Vybavení budou využívat lektoři v rámci oblíbeného vzdělávacího programu s názvem Fyzika v komiksu. Princip fungování vakuových vývěv objevují také diváci z celé republiky při výjezdní science show.

Společnost Edwards, která je světovým výrobcem vakuových vývěv a má v Lutíně kromě výrobního závodu také špičkové vývojové centrum, se zaměřuje na podporu polytechnického vzdělávání u dětí i studentů.

„Zájem o svět vakua se snažíme vzbudit již u dětí předškolního věku formou vakuových experimentů. Nejvíce se však soustřeďujeme na žáky druhého stupně, aby profesní dráhu směřovali na technicky zaměřené obory. Studenty středních škol motivujeme ke studiu technicky zaměřených programů na vysokých školách,“ popsal ředitel firmy Jan Večeřa s tím, že firma zve žáky i studenty na exkurze do výroby, organizuje přednášky ve školách a věnuje vybraným školám vývěvy k fyzikálním experimentům.

Návštěvníci mohou zavítat také do moderního UP_LABu, který centrum popularizace nedávno otevřelo v blízké budově Envelopa HUB. Kromě moderních trendů ve vzdělávání a vývěv tam představuje také 3D tisk, roboty i virtuální realitu.

Podle programového ředitele Pevnosti poznání Romana Chvátala je jedním z hlavních úkolů takzvaných science center umožnit žákům přístup k nejmodernějším technologiím a vzdělávacím pomůckám, protože jsou pro školy často finančně nedostupné. „Proto jsme nesmírně vděčni za spolupráci s firmami, kterým není lhostejná úroveň českého vzdělávání a snaží se podpořit vzdělávání všech žáků bez rozdílu,“ vyzdvihl programový ředitel.

Science centrum v minulosti představilo populární formou nejnovější technologie a vynálezy v oblasti automobilového průmyslu i letectví. V Pevnosti poznání se tak prezentují například firmy Hella a Honeywell, které působí v Olomouckém kraji.