„Nápad uspořádat výstavu vznikl spontánně v Bratislavě. Reflektuje mimo jiné soudní spory proti karikaturistům ze strany politiků. Sám jeden z vystavujících, slovenský karikaturista Martin „Shooty" Šútovec, měl tento problém se slovenským premiérem," prozradil za organizátory Tomáš Lukačka.

Výstava politických karikatur na olomouckém Horním náměstí

Zacíleno na Visegrád a USA

Putovní projekt představí aktuální pohledy na společnost a politiku od čtyř autorů ze zemí Visegrádu a jednoho z USA. Vedle zmíněného slovenského Martina „Shooty" Šútovce tu je Daryl Cagle, Andrzej Mleczko, Csaba Varga a Českou republiku reprezentuje Pavel Reisenauer.

„Výstavou na veřejném prostranství chceme dát najevo, že kritický pohled karikaturistů je neoddělitelnou součástí svobodného tisku a veřejného života," prozradil Lukačka.

Podle něj karikatura představuje dobrý a nenucený způsob, jak upozornit na přešlapy politiků.

„Je moc dobře, že politici vědí, že je někdo bedlivě sleduje. Myslím, že v dnešní době má značný význam, že se někteří lidé nebojí poukázat na různé nešvary politiků," doplnil Lukačka.

Lidem prý výstava zvedá náladu.

„Zaznamenali jsme velmi pozitivní ohlasy," dodal organizátor. V Olomouci budou politické karikatury do 8. srpna. Před hanáckou metropolí už navštívily Prahu, Hradec Králové nebo Brno. Po Olomouci je zase čeká přesun do Polska a Maďarska. (bas)