Zdejší malé mostní konstrukce, jež vedou nad vodními toky, ale i nad městskými parky, totiž procházejí každoročními odbornými kontrolami a navíc právě v těchto letech se magistrát intenzivně věnuje jejich opravám a rekonstrukcím.

Lávek a mostků pro pěší nad vodními toky lze v Olomouci najít celou řadu. Shodou okolností od loňského roku procházejí některé z nich velkými opravami, které jsou plánovány i do dalších let.

„Je to jedna z priorit vedení města, stavu těchto lávek věnujeme velkou pozornost,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

V roce 2016 se tak oprav dohromady za více než deset milionů korun dočkalo pět mostků na území Olomouce. Šlo o lávky přes Mlýnský potok z nábřeží Přemyslovců do ulice U reálky, v Martinově ulici v Řepčíně, v ulici Jarmily Glazarové v Hejčíně a v Komenského ulici. Poslední vloni opravený mostek vede přes říčku Oskavu v Chomoutově.

Budova olomoucké tržnice z konce 19. století.
Olomoucká tržnice je na prodej. Barevná proměna jde k ledu

Příští rok další čtyři opravy

Letos se opravy za více než devět milionů týkaly lávky pro pěší přes Mlýnský potok mezi ulicemi Dobrovského a Václava III., mostku přes stejný tok u sportovní haly Univerzity Palackého a lávky přes řeku Bystřici v Libušině ulici na Bělidlech.

„Seznam oprav vyplynul z pravidelných kontrol mostních konstrukcí provedených odborníky během loňského roku,“ vysvětlil primátor města Antonín Staněk.

Na rok 2018 jsou plánovány rekonstrukce čtyř mostků - lávky přes Mlýnský potok od tržnice k Sokolovně za 6,3 milionu korun, z Bezručových sadů do botanické zahrady (2,2 milionu), mostku přes Hamerský náhon v Jaselské ulici v Holici (1 milion korun) a přes Mlýnský potok v ulici V Kotlině (2,6 milionu). Celkem tedy město do těchto oprav investuje v příštím roce přes 12 milionů korun.

„Opravy jsou plánovány na základě pravidelných každoročních prohlídek mostů a lávek, které provádí autorizovaný inženýr pro obor Mosty a inženýrské konstrukce,“ konstatovala mluvčí magistrátu Štědrá.

Novoroční ohňostroj v Olomouci 1. ledna 2015
Novoroční ohňostroj v Olomouci mění místo, na náměstí už nebude

Lávka na Floře: 11 let od rekonstrukce

Pravidelnými kontrolami prochází také mostní konstrukce ve Smetanových sadech a lávka nad Havlíčkovou ulicí do Čechových sadů. Jejich rozsáhlá rekonstrukce proběhla v několika etapách mezi lety 1999 a 2006.

„Vedle průběžných kontrol provádíme i občasné drobné opravy, které se však týkají především povrchu lávek,“ řekl technický náměstek společnosti Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.

„Na jaře, až to počasí dovolí, máme v plánu opravu zhruba dvou či tří míst, kde se vydrolil beton a jsou zde v důsledku toho i stopy lehké koroze. Rozhodně to však není nic ohrožujícího,“ ubezpečil Svačinka.

Olomoucké funkcionalistické krematorium.
Soutěž o krematorium? Olomoucká radnice odmítla miliony navíc
Z bývalé továrny nedaleko olomouckého hlavního nádraží by mělo vzniknout nové kulturní centrum
Nové kulturní centrum v Olomouci. Z bývalé továrny jej buduje podnikatel Runták