„Dneska je to paráda, sníh je pěkně tvrdý a rychlý," říká mi závodník stojící za mnou. Pokud mě chtěl navnadit, nepovedlo se mu to. Začínají se mi klepat nohy a v hlavě si snažím promítnout alespoň základy lyžování z dávných let školního lyžařského výcviku, kde jsem se nikdy neprobojoval z „nejhorší" skupiny. Jenže si na žádné nevzpomínám. Uklidňuji se tedy tím, že jsem si dlouhou chvíli před svým startem krátil pozorováním ostatních účastníků Ski4fun Cupu 2013, rodinného závodu, o kterém jsem byl ujištěn, že ho zvládne každý. Naivně jsem totiž doufal, že od nich odkoukám na pohled jednoduché ladné pohyby a snad i ukázkový oblouk. Taková byla má příprava.Ve Ski areálu Dolní Morava se v sobotu konal poslední podnik ze čtyřdílného seriálu rodinných závodů ve slalomu Ski4fun Cup 2013. Na vlastní kůži jej zakusil i editor Olomouckého deníku Martin Dostál.

„Tak 212, jdeme na to. 
A v klidu, máme tu výbornou Horskou službu," pobízí mě startér. Naposledy se rozhlédnu ze svahu Kralického Sněžníku, pokřižuji se a přepadávám do startovního kopce. Ten je tu od toho, aby závodník nabral do slalomu pořádnou rychlost, kteroužto já bych raději oželel.

„Hlavně se nezakláněj," varovali mě před ním. Tělo okamžitě samovolně putuje do záklonu a po pěti metrech si na vlastní záda ověřuji, že sníh je opravdu pěkně tvrdý. Pohoda, říkám si přesto. Nejhorší mám za sebou, teď už to jen dojet. Hbitě se vracím na nohy a úzkostným pluhem se snažím dojet k první brance. Když ji mám úspěšně za sebou, pojímá mě takový pocit radosti, že se mi lyže rozjíždějí rychlostí, jakou nedovedu kontrolovat. Před vyjetím z trati a ohrožením poklidných lyžařů na sjezdovce volím jedinou možnou variantu, další pád.

Nahoře na startu už pochopili, že můj slalom bude poctivým a dlouhým soubojem člověka s přírodou, a když se znovu zvedám, profičí kolem mě jiný závodník. Abych to tedy neměl jednoduché, mění se můj slalom na ski cross, kdy se kromě branek musím vyhýbat i ostatním lyžařům.

Přesto s maximálním vypětím bojuji, snažím se projet poctivě každou branku, což se mi i přes veškeré úsilí nedaří.

Ve Ski areálu Dolní Morava se v sobotu konal poslední podnik ze čtyřdílného seriálu rodinných závodů ve slalomu Ski4fun Cup 2013. Na vlastní kůži jej zakusil i editor Olomouckého deníku Martin Dostál.

S přibývajícími pády mi docházejí síly, a tak mám ze země ideální možnost popovídat si s diváky. „Má to vůbec cenu?" ptá se mě zpoza bariéry čtyřicátník s upřímným soucitem v hlase. „To zjistím dole", odpovídám a škrábu se znovu na lyže. Když se blížím k cíli, svah už není tak prudký a na jeden zátah ujedu i několik desítek metrů.

Blíží se finálová brána, vítězoslavně zvedám ruce a po jeho projetí padám naposledy, teď už ne kvůli tomu, že bych dojezd neustál, ale kvůli únavě. Největší lyžařský výkon svého života mám za sebou, přežil jsem ho já i ostatní, cítím se jako vítěz.

„Opravdu ho chcete znát?" odrazuje mě od zjišťování výsledného času pořadatel Ski4fun Cupu Josef Levínský. „Devět minut a tři vteřiny," prozrazuje mi s úsměvem po mém usilovném naléhání. 
A když vidí mou upřímnou radost, oceňuje mě alespoň za odvahu. Kdyby tak věděl, jak jsem měl nahoře nahnáno…

Podle očekávání můj čas stačil na poslední místo, tedy 191. pozici ze všech účastníků sobotního závodu. Pro srovnání, nejrychlejší muž dne, jakýsi Petr Suchánek z Uničova, trať zdolal za necelých pětadvacet vteřin. „Zřejmě dobrý oddíl," povídám.

V chatě Marcelka si dávám vytoužený horký čaj a spěchám na vyhlášení výsledků. Atmosféra po závodech je vynikající a užívají si ji děti, dospělí a po rozdýchání i já. Vzduch provoněla slivovice, což dokazuje, že byť je Dolní Morava už těsně v Čechách, patří spíš tam, kam ji řadí její název.

Odjíždím domů a slavnostně slibuji všem okolo, že až přijedu příště, raději lyže nechám doma a budu si závody užívat v některé z místních příjemných restaurací.

SOUVISEJÍCÍ: OBRAZEM: Rodinné závody na Dolní Moravě s rekordní účastí

Ski4fun Cup 2013

Místo: Dolní Morava relax & sport resort

Kdy: sobota 9. února

Kde: sjezdovka Áčko

Co: závody v superobřím slalomu pro veřejnost bez rozdílu věku nebo pohlaví, skitesting – testování nejnovějších modelů lyží značek Atomic a Salomon

Pořadatel: Eventmedia, s.r.o.

Délka trati: 400 metrů

Nejrychlejší čas dne: 24,85 vteřiny, Petr Suchánek

Nejpomalejší čas dne: 9 minut 
a 3 vteřiny, editor Deníku Martin Dostál

Celkový počet závodníků: 191

Vyhlašované kategorie: mrňata (2006 a mladší), přípravka (2001–2005), žáci (1997–2000), junioři (1992–1996), dospělí (1973–1991), masters (1972 a starší).

Televize: patnáctiminutový záznam ze závodů bude ČT Sport vysílat v neděli 17. února.