Ceny jablek v olomouckých prodejnách a supermarketech se teď pohybují kolem třiceti až pětačtyřiceti korun za kilogram. „O víkendu jsem kupovala jablka za třiatřicet korun za kilo. Při takové ceně mi bylo líto udělat z nich závin. Nepamatuji si, že by někdy na podzim byla jablka tak drahá, vždyť i banány jsou teď levnější,“ uvedla seniorka Marie Dočkalová z Olomouce.

Mizerná úroda v celé Evropě


Sami pěstitelé jablek letošek považují za velmi nevydařený rok. V době, kdy stromy nasadily květy, je poškodily mrazíky. V horkých letních měsících se na plodech projevil nedostatek vláhy. V některých oblastech Čech a Moravy sady zasáhly bouřky a krupobití. Česká republika proto letos místo obvyklých 160 tisíc tun jablek sklidí jen okolo 111 tisíc tun.

Sadaři na situaci nijak nevydělají


Konečným vysokým cenám v prodejnách se profesní zástupci ovocnářů diví, protože sami své ovoce prodávají levně. Potvrzují přitom ale, že jablek se skutečně urodilo méně. „Většina evropských zemí nyní sklízí až o třetinu méně jablek,“ potvrdil tajemník Ovocnářské unie Čech a Moravy Martin Ludvík.
„ Z toho,kamse šplhají ceny v obchodech, sadaři rozhodně nemají radost. Obchodníkům však ovoce dodávají za dvanáct až šestnáct korun za kilo. Pětačtyřicet korun za kilogram jablek je na tuto dobu opravdu hodně vysoká cena,“ míní zástupce ovocnářů Ludvík.

Ceny šroubují jen obchodníci


Nižší úrodu teď sklízejí také sadaři ze společnosti Tagros v Troubelicích na Uničovsku. „Kvůli mrazíkům a nedostatku srážek v letních měsících máme až o třicet procent ovoce méně. Přesto jablka prodáváme od deseti do čtrnácti korun za kilogram. Konečné ceny si upravují obchodníci,“ sdělil agronom společnosti Jaroslav Zahradníček.

Podobné je to s cenami u pěstitelů všude. Výrazně vyšší ceny nemají ani ostatní pěstitelé z Olomoucka. „Lidé si u nás jablka mohou koupit už od deseti korun. Ty nejlepší plody stojí šestnáct až osmnáct korun za kilogram,“ uvedl Oldřich Studený ze Sadů Vilémov. Stejné je to v Sadech Králová u Uničova. „Sklizeň je sice menší, rozhodně to však není tak hrozné jako v Polsku, kde mají poloviční úrodu. Ceny v našem stánku na olomoucké tržnici se pohybují od deseti do dvaadvaceti korun,“ upřesnila mluvčí firmy Veronika Kristová. O tom, proč jablka v obchodech stojí víc než banány, se ale obchodníkům moc mluvit nechce. „Urodilo se jich prostě málo. Draze nakupujeme a stejně tak i prodáváme,“ tvrdil olomoucký zelinář, který si nepřál uvést své jméno.