Podle ovocnářů přitom není sebemenší důvod k tomu, aby jablka stála třicet korun. Letošní úroda jablek je v České republice průměrná. Výnosy a kvalita se však liší region od regionu.

„Byla jsem dnes ve farmářském obchodě a chtějí přes třicet korun za kilogram, za jinou odrůdu, menší jablka devětadvacet. V jiném zase sedmadvacet korun za kilo. Když jsem se pídila po tom, proč jsou jablka tak drahá, prodavačka vysvětlovala, jak záleží na tom, od kterého sadaře nakoupí, zda je plátcem DPH a přidávala další důvody. Opakovala, že jde o kvalitní ovoce bez chemie," kritizovala cenu jednoho ze základních zdrojů vitaminů Jana Kroutilová.

„Nekoupila jsem. Zkusila jsem tržnici, kde měli pěkná jablka za dvacet korun. To už je rozumnější," dodala žena, která denně chystá jablko dětem do školy.

Na olomoucké tržnici, kde každou středu a sobotu přijíždějí zahrádkáři s čerstvými výpěstky, ve čtvrtek nabízeli jablka od šesti do 25 korun.

„Máme za 26, ale i za deset korun. Nejdražší je rubín z Vilémova, jsou dobrá a krásná. Za deset jsou naše, sice malá, zato chutná," objasňovala cedulky s cenami Lenka Procházková.

Podobné ceny měla i Marta Galková. Komu stačila jablka na štrůdl, utratil u ní za kilogram šest korun. Naopak výstavní rubíny přišly na 20 korun.

„Ceny máme stejné jako vloni. Nezdražovali jsme. Ovšem v obchodě? Kupovala jsem novou odrůdu, kterou jsme zasadili, ale ještě neplodí, a jedno jablko stálo 17 korun! Bylo tvrdé a jíst se nedalo," kroutila hlavou. „Myslím, že není důvod, aby jablka stála tolik. Kolem třiceti korun za běžné odrůdy, to už je moc," hodnotila cenu na pultech.

K vysoké ceně není důvod

Nad letošní cenou jablek v obchodě se pozastavuje Ovocnářská unie České republiky.

„Spotřebitelskou cenu, když porovnáme s předešlým rokem, tak výrazně stoupla. Nárůst vidíme až 20 procent," ohradil se předseda ovocnářů Martin Ludvík.

Poukázal na to, že marže v obchodech vzrostly, i když sadaři prodávají jablka za stejnou cenu jako v loňském roce.

„Do obchodů dodávají za 12 až 15 korun a prodávány jsou v ceně přes 30 korun. K tomu nevidíme žádný důvod a po uzavření roku k tomu určitě zaujmeme stanovisko," reagoval Martin Ludvík.

Za dobrým a levným jablkem na farmu

V České republice se letos očekává průměrná sklizeň jablek.

„Vidíme to na 127 tisíc tun. Liší se však region od regionu: jižní Morava je na tom dobře, severní a východní Čechy jsou horší," hodnotil šéf ovocnářů Ludvík.

Podobné je to s kvalitou. „Někde je větší výskyt strupovitosti související s velmi vlhkým jarem," dodal.

Odlišná je i na různých místech Olomouckého kraje. Zatímco sadaři Pospíšilovi z Veselíčka na Přerovsku mají proti loňsku propad ve sklizni, jablka menší a některé odrůdy s větší strupovitostí, sadař Leoš Letocha z Bělkovic-Lašťan je spokojený.

Oba pěstitelé nechali cenu na loňské úrovni a pohybuje se od 7 do 18 korun.

„Pokud spotřebitel chce koupit kvalitní jablko za rozumnou cenu, můžeme mu pouze doporučit, ať vyrazí na farmu," uzavřel šéf českých ovocnářů Martin Ludvík.