Doposud se jich ozvalo pět. V anglickém programu Lékařské fakulty UP jich studuje na osm desítek.

„Vedení fakulty teroristické útoky a násilí páchané na izraelském civilním obyvatelstvu odsuzuje a izraelským studentům ve složité situaci se snaží maximálně pomoci,“ sdělil v pondělí děkan LF UP Milan Kolář.

Zatím se ozvalo pět izraelských studentů s tím, že dostali povolávací rozkaz a musí v nejbližších dnech odcestovat do své vlasti.

„Dohodli jsme se s nimi, že prozatím není třeba studium přerušovat, když v tuto chvíli nelze ani odhadovat, kdy se budou moci vrátit na naši fakultu. Chceme jim vyjít maximálně vstříc. Jsme samozřejmě připraveni pomoci jim i v dalších věcech, jako je například psychologická podpora, protože situace jejich blízkých může být v těchto dnech opravdu velmi složitá,“ uvedl Milan Raška, proděkan LF UP pro zahraniční vztahy.

Vyprošťování obětí v Pásmu Gazy. Ilustrační snímek
Netuší, zda ještě žijí. Lidi unesené Hamásem poznávají příbuzní na videích

Podpora rektora i hejtmana

Na podporu Izraele zasaženého teroristickým útokem vyvěsilo v pondělí olomoucké hejtmanství izraelskou vlaju před krajským úřadem.

Podporu všem izraelským studentům, pedagogům a vědcům v pondělí vyjádřil také rektor Univerzity Palackého Martin Procházka.

„Rád bych za univerzitu vyjádřil podporu všem našim izraelským studentům a kolegům, jejichž země čelí bezprecedentnímu teroristickému útoku. Je to už podruhé v krátké době, kdy se členů naší akademické obce velmi úzce dotýká ozbrojený konflikt v jejich vlasti. Po Ukrajině je to nyní Izrael,“ uvedl Martin Procházka.

„Stejně tak soucítíme i s našimi partnery v Izraeli, s nimiž v poslední době úspěšně rozvíjíme mezinárodní spolupráci v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Jsme připraveni jim pomoci ve všem, co je v našich možnostech a silách. Zároveň cítíme solidaritu se všemi lidmi v Izraeli, tamními univerzitami i jejich studenty a zaměstnanci,“ sdělil rektor UP.

Podle jeho slov je pro univerzitu důležité, aby se konflikt z Blízkého východu nepřenášel na akademickou půdu.

„Nebudeme na naší univerzitě tolerovat žádné projevy nenávisti vůči jakýmkoliv národnostním skupinám či jednotlivcům. Stejně tak jsme před nimi varovali i při napadení Ukrajiny Ruskem. Všichni jsme členy velké univerzitní rodiny a jsem si jistý, že k nám přicházejí studovat a pracovat dospělí lidé, kteří se chtějí v prvé řadě věnovat své práci a studiu. Na naší univerzitní půdě nemají podobné konflikty mezi etnickými, náboženskými i jinými skupinami své místo,“ doplnil rektor.