„Nemocnice má k dispozici přípravek v počtu 60 balení. Zatím ale podán nebyl,“ sdělil ve čtvrtek dopoledne mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Po neregistrovaném léku, který vyvolal v odborné veřejnosti velké diskuse, sáhla nemocnice poté, co jeho použití Ministerstvo zdravotnictví v minulém týdnu dočasně schválilo. Přesně se jedná o léčivý přípravek Huvemec, což jsou tablety s obsahem léčivé látky ivermektin.

Lék je určen primárně pro pacienty v počáteční fázi onemocnění Covid-19.

„Bude se jednat o hospitalizované pacienty, kteří nemají přítomny kontraindikace. A především o takové pacienty, kteří jsou v počáteční fázi onemocnění a s podáním léku budou po sdělení všech relevantních informací souhlasit,“ vysvětlil mluvčí.

Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík ve videoreportu o covidové situaci
Šéf fakultky Havlík: Neočekávám další zhoršování

Doplněk standardní léčby

Nemocnice zdůraznila, že lék Huvemec je schválen pro podání lidem a nejedná se o veterinární přípravek, i když účinná látka se stejně jako u řady jiných léčiv používá jak v humánní, tak ve veterinární medicíně.

Odborníci, kteří mají na prvním místě zdraví pacientů, chtěli nabídnout nemocným s Covid-19 nad rámec standardní léčby něco navíc, co by jim pomohlo. Pokud budou mít o lék zájem a s jeho podáním budou souhlasit.

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek
Olomoucký hejtman odmítl Zemana. Neschválený Sputnik v kraji nechce

„Fakultní nemocnice Olomouc považuje ivermektin za lék s prokázanou bezpečností při podání lidem. Sice jej nepovažuje za lék s prokázanou účinností při léčbě Covid-19, ale vnímá zprávy od části odborníků z celého světa s náznaky možné účinnosti. Naše nemocnice nechce opominout žádnou potenciálně účinnou léčbu,“ uvedl mluvčí.

Celosvětově se podle olomouckých odborníků jedná o důležité humánní léčivo, dokonce je na seznamu esenciálních léčiv WHO.

Pacienti s Covid-19, kteří dostanou ivermektin, nebudou léčeni pouze tímto medikamentem. „Ano, pacienti budou zároveň léčeni běžnými postupy léčby Covid-19,“ potvrdil Adam Fritscher.

Testovací místa jsou zahlcena, rezervační systém FN Olomouc, 10:00, 9. března 2021
Nával na testy. Rezervace jsou plné, odběrová místa na Olomoucku zahlcená

Riziko poškození jater i nervového systému

Největší zkušenosti s použitím tohoto léků v Česku má zatím Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Od podzimu ho podala zhruba 70 pacientům s koronavirem.

Informovala, že u většiny se z velké části po podání ivermektinu spolu s další léčbou zlepšil stav natolik, že mohli být propuštěni z nemocnice domů.

Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně varovali před neuváženým používáním léku ivermectin, zvláště pak je-li určen primárně k veterinárním účelům. Tato forma ivermectinu není vhodná pro humánní použití a při podání člověku by mohla způsobit zdravotní komplikace. Při nesprávném podání může poškozovat játra, ledviny nebo nervový systém.

„Ivermectin pro humánní účely je v současné době v České republice podáván spolu s dalšími léky pouze pečlivě vybraným covid+ pacientům, a to po posouzení jejich zdravotního stavu ošetřujícím lékařem,“ zdůraznili v prohlášení.

Zároveň se ohradili, že léčba ivermectinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií.

Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení prostějovské nemocnice
Ostuda a selhání vládnoucích elit, hodnotí rok s covidem primář infekčního

Klinické studie: protichůdné výsledky

Jak zdůraznili čeští odborníci v mezioborovém stanovisku, ivermektin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky.

„Klinické studie s podáváním přípravku u Covid-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ poukázali v mezioborovém stanovisku 25. února.

Podle původních informací měli lék zkoušet i praktičtí lékaři. Ministerstvo však dočasně povolilo podání přípravku Huvemec pouze u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče.

„Pacienti se po tomto léku neshání, neptají se po něm. Jinde v republice se o tom kolegové zmínili, ale na Olomoucku jsme takové dotazy doposud nezaznamenali. Není to aktuální téma,“ sdělila Deníku Věra Katzerová, okresní předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro dospělé.