Letos zaměstnalo několik lidí a přineslo i překvapení: místo tří mláďat, které měla přivést na svět vačice, jich komise nakonec spočítala jedenáct.

Oproti tomu ve výběhu gepardů štíhlých se na potomky čekalo i vloni marně.

„Největším problémem inventury jsou skutečně akvarijní rybky. Chováme je ve velkém počtu, špatně se počítají, nevydrží na místě, během roku dochází k častému pohybu v jejich stavu," vysvětlovala mluvčí olomoucké zoologické zahrady Iveta Gronská.

Více než tři stovky druhů

Letos měla inventuru na starosti pětičlenná komise a měla skutečně plné ruce práce. Ne, že by musela přeměřovat žirafám krky, ale nesměl jí uniknout jediný kus každého druhu, kterých jsou více než tři stovky.

„Údaje slouží jako podklady pro účetnictví a inventury probíhají buď poslední, nebo první den kalendářního roku," sdělila mluvčí.

Plodná vačice

Během inventury se komise setkávavá i s různými překvapeními. Nikdo naštěstí nečekaně nezmizel za brány areálu, spíše naopak. Například u vačice se nemohla dopočítat, kolik že na svět přivedla potomků.

„Nejprve vše nasvědčovalo tomu, že samice porodila dvě mláďata, která měla pod sebou. Na základě pořízeného snímku byly zdokumentovány tři ocásky, tudíž vznikla domněnka, že mláďata budou tři. Po bedlivém prozkoumání se jich v boudě u matky našlo nakonec jedenáct," popisovala zřejmě největší kuriozitu poslední inventury.

Amálka se má k světu

Z posledních přírůstků má zoo největší radost u mláděte binturonga – cibetkovité šelmy, která se zde nerozmnožovala dlouhých šestnáct let.

„Amálka se má čile k světu. Radostí je samozřejmě jakékoliv zdravé mládě. Pokud navíc patří k vzácně chovanému, nebo ohroženému druhu, je pak radost násobena," poznamenala Iveta Gronská. „Stejně tak ale máme radost ze samce zubra evropského, kterého se podařilo získat, a jehož příchodem se olomoucká zahrada vrací k chovu těchto zvířat po 27 letech," dodala.

Naopak koťat se ani vloni chovatelé a návštěvníci zoo nedočkali ve výběhu gepardů štíhlých. „Zatím zůstáváme pouze u velkého přání. U gepardů štíhlých je reprodukce skutečně nesnadná," vysvětlila mluvčí.

Zábavná „Zooinventura"

Zatímco oficiální sčítání zvířat v zoo skončilo, návštěvníci, zejména ti nejmenší, si stále mohou zahrát na inspektory a zapojit se do akce „Zooinventura". Neprobíhá tak, že by lidé mohli volně procházet výběhy nebo kotci a zapisovali si počty kusů ve stádech či smečkách.

„U Zooinventury volíme zvířata tak, aby je návštěvník viděl a nemusel do výběhu.Letos necháváme počítat například lvi, a v jejich případě je samozřejmě nemožná přítomnost ve výběhu, protože návštěvník by se pravděpodobně dopočítal pouze jediného kusu," zažertovala mluvčí s tím, že na nejšikovnější počtáře, kterým se podaří přesně určit členy vybraných zvířecích domácností, čekají pěkné ceny.

Počty kusů zvířat chovaných v olomoucké zoologické zahradě

Počty kusů zvířat chovaných v olomoucké zoologické zahradě

Zdroj: zoo Olomouc