Od poloviny prázdnin totiž plzáci začínají klást vajíčka.

Žerou i bylinky

„Od června s nimi bojujeme. Po dešti je to hrůza, kolik jich všude je. Salát zlikvidovali, chutná jim zelí, květák, ale pustili se i do papriky,“ popisoval invazi rezavého plzáka španělského Jan Psota z Olomouce-Topolan.

„Žerou i bylinky, květiny, dokonce i dýně,“ povzdechla si Naděžda Holaxová ze Skrbeně.

Na slimáky už pěstitelé vyzkoušeli kde co.

„Někdo dává piliny, jiní je lákají na pivo ve sklenici. Nic nepomáhá,“ hodnotili Holaxovi.

„Kdo používá sůl, zadělává si na problém. Dostává se do půdy a nic pak neroste, jak by mělo,“ shodli se zahrádkáři.

Poukazují na to, že proti plzákům musejí důsledně bojovat všichni zahrádkáři i vlastníci pozemků v okolí.

„Z trávy, kterou nikdo pravidelně nekosí, se dostanou zpátky do zahrádek. Náš boj je pak marný,“ dodali Psotovi.

Granule je nalákají a pak zahubí

Zahrádkáři, které Deník oslovil, si letos většinou vzali na pomoc granulovanou nástrahu obsahující metaldehyd. Pro slimáky, plzáky a hlemýždě, které minigranule dehydrují, je nástraha velmi atraktivní.

„Nemá to chybu. Klidně stačí nasypat tak dva metry od sebe, slimáci se na nástrahu slezou a je klid,“ shodli se pěstitelé.

Především by však zahrádkáři neměli propást období před tím, než slimáci začnou klást vajíčka. Podle Michala Horsáka, zoologa z Masarykovy univerzity v Brně, toto období začíná v srpnu.

„Nemělo by se to prošvihnout. Pokud se tak stane, vysbírávání plzáků na zahrádce už tolik nepomůže,“ upozornil zoolog.

„Jestliže se v těchto dnech proti plzákům účinně zasáhne, může to pomoci zmírnit následky v příštím roce,“ dodal odborník s tím, že samozřejmě záleží na průběhu zimy.

Plzák ze Španělska škodí nejvíce

Plzák španělský, který nejčastěji decimuje zahrádky, má jednu generaci mláďat do roka. Kladení vajíček přitom vrcholí na přelomu srpna a září.

„Jeden plž může naklást čtyři až sedm snůšek – dohromady až dvě stě dvacet pět vajíček,“ sdělil zoolog, který se plzákem španělským zabývá.

Nejmasověji se v přírodě vyskytují v květnu až červnu. Právě do července by měla být jejich likvidace nejintenzivnější, tedy v době, ještě než začnou klást vajíčka.

Plzák španělský, který pochází z Pyrenejského poloostrova, západní části Francie a Anglie, v přírodě nemá mnoho nepřátel. Podle odborníků je v současné době nejvážnějším škůdcem mezi měkkýši.

Pozor na otrávenou zahradu!

Jak tedy mohou zahrádkáři proti plzákům účinně zasáhnout?

Způsobů a metod boje je několik: mechanický, chemický, biologický. Na zahrádkách je efektivní metodou ruční sběr.

V rámci chemických přípravků jsou na trhu dvě skupiny rozdělené podle fyziologického účinku: s látkou působící jako nervový jed nebo s metaldehydem, který účinkuje jako dotykový a požerový jed.

Používání chemických přípravků však může na rozdíl od mechanického boje napáchat škody – při nesprávném použití může být výsledkem jedovatá zahrádka s plži.

Využívána je i hlístice jako parazit. Výhodou je, že nemá nežádoucí vliv na životní prostředí a nehubí potenciální predátory. Při jednorázovém použití má na rozdíl od chemie slabší a pomalejší účinek.