Olomoucká charita službu PONIV - Přeprava osob na invalidním vozíku kvůli nedostatku peněz ke konci června po pěti letech ukončila. Podle nového sociálního zákona není přeprava vozíčkářů sociální službou, a proto nemohla být podpořena z dotace ministerstva práce a sociálních věcí.

V součané době mohou vozíčkáři využít novou komerční službu, za níž si však připlatí o několik set korun více. „Nová služba vzniká za jiných finančních podmínek, protože si myslíme, že o službu byl velký zájem a nebylo by správné ji zrušit úplně,“ řekl náměstek primátora města Olomouce Ladislav Šnevajs. Hlavní rozdíly přepravy vozíčkářů jsou nejen v ceně, ale i v době přepravy.

„Služba bude fungovat v pracovní dny osm hodin. Cena pak je stanovena podle skutečných nákladů a bude rozdělena do dvou částí. Na dvě stě čtyřicet korun za hodinu a osm korun za kilometr,“ řekla ředitelka olomoucké charity Ludmila Gottwaldová. V praxi to pak bude vypadat tak, že klient, který pojede například půl hodiny vzdálenost pět kilometrů, zaplatí 120 korun a k tomu ještě 40 korun za ujeté kilometry, celkem tedy 160 korun.

„Víme z našich statistik, kam klienti jezdí, kolik s nimi ujedeme kilometrů a kolik s nimi strávíme času. Dřív bylo 20 korun za vnitřní pásmo a za větší pásmo pak klienti zaplatili 30 korun,“ řekla Gottwaldová. Lidé s postižením mají ale možnost získat příspěvek na dopravu, který je 6500 korun za rok.

„Věřím tomu, že to není pohřeb PONIVU, ale že má teď vážné zdravotní problémy. Jestliže teď platíme plnou taxu, tak je to proto, aby neumřel. Je to nouzové a přechodné řešení po dobu, než se najde nějaké vhodnější,“ řekl předseda spolku vozíčkářů Trend Milan Langer. „Mám zájem na tom, aby služba neskončila. Je ale pravda, že za peníze, které jsou teď nastaveny, by si službu asi moc lidí dovolit nemohlo. Na druhé straně vím, že někteří si na to už zvykli a je to pro ně pohodlnější. Hledali jsme možná řešení a myslím, že převoz zdravotně postižených bude i nadále zachován a bude za rozumnější ceny, než jsou ty od 1. července,“ pokračoval Langer.

V pondělíse opět sešli zástupci charity a města Olomouce. Výsledkem jednání je návrh, který by PONIV mohl znovu vzkřísit. „Pokoušíme se najít řešení, aby přeprava osob na invalidním vozíku byla zachována za podmínek získávání jen městské dotace, protože se státními penězi nemůžeme v nejbližších letech počítat. Variant je několik, je možné, že službu bude dál provozovat charita nebo že ji bude nabízet jiný provozovatel. Návrh 17. července předložíme radě města a ta vybere toho, jehož podmínky budou pro provozování služby výhodnější,“ uvedl náměstek primátora Olomouce Ladislav Šnevajs.

Služba PONIV by tak vozíčkářům mohla zůstat a cena za přepravu by se snížila. Pokud by rada návrh schválila, ale provozovatelem by byl někdo jiný než Charita Olomouc, služba by podle Šnevajse začala fungovat přibližně od 1. září.