„Jsme tu přece od toho, abychom naučili řidiče jezdit předpisově. To jde ale jen velmi těžko, pokud vás ve městě pořád někdo předjíždí sedmdesátkou,“ řekl Jaroslav Skála z litovelské autoškoly.

Instruktoři autoškol si na včerejším setkání s představiteli policie stěžovali také na malý respekt ostatních řidičů k jejich vozidlům. „Dokud se zkoušky z jízd v autoškole skládaly za účasti dopravních policistů, bylo to dobré. Učím ale řídit už víc než dvacet let a je to čím dál horší,“ doplnil Skála.

Přítomnosti policistů ve vozidlech autoškoly ale zatím brání předpisy, ty totiž nařizují, že uvnitř může jet pouze instruktor a žáci.

„Policie samotná měnit legislativu samozřejmě nemůže, tyto podněty jsou ale pro nás důležité. Stejně jako navázání spolupráce s autoškolami, které mají vliv na nejrizikovější skupinu řidičů,“ vysvětlila mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Absolventi autoškol s oprávněním starým jeden až dva roky totiž loni na Olomoucku zavinili téměř 1500 dopravních nehod. Vzhledem k celostátní povaze tohoto trendu vedení dopravní policie do budoucna navrhuje vydávání řidičských průkazů na zkušební dobu dvou let.

„Mladý řidič, který při jízdách v autoškole vidí, jak ostatní bez problému překračují předpisy, ztrácí motivaci ke správnému řízení. Je to určitě celospolečenský problém, ale mělo by se na něj najít nějaké řešení,“ uvažoval Skála.

Instruktoři se shodovali na tom, že po zavedení bodového systému se řidiči na čas ukáznili. Teď jim ale podle nich opět otrnulo.

„Bodový systém podle mě ztrácí respekt. Předpisy nejsou nastavené špatně, jen by se mělo daleko přísněji dohlížet na jejich uplatňování,“ řekl k tomu Milan Daubner, majitel autoškoly v Olomouci.

Policie v Olomouci chce vyjít vstříc požadavkům a připomínkám autoškol. „V brzké době plánujeme další setkání, na kterém budou přítomni také zástupci dopravní a pořádkové policie. Poradíme se s nimi o našich možnostech spolupráce,“ informovala Dolejšová.

Policisté rozdávali filmy


Provozovatelům autoškol při včerejším setkání nabídla olomoucká policie k využití také nová instruktážní DVD a VHS, která by mohli použít jako pomůcku při výuce.

„Policisté již dříve řidičům přímo na silnici rozdávali různé materiály, které měly zlepšit situaci v dopravě. Bohužel, na našich silnicích se to neprojevilo, proto jsme se rozhodli nové materiály raději rozdávat učitelům autoškol a požádat je, aby v hodinách teorie filmy promítali, a připravovali budoucí řidiče na realitu,“ uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.