V našem testu jsem ve třech zařízeních v Olomouci a jednom v Českém Krumlově požádali pracovníka či pracovnici o pomoc při vytvoření programu se sportovními a kulturní náplní na tři dny strávené ve městě.

Prakticky bez úspěchu jsme pořídili jen v olomouckém městkém infocentru, všude jinde se nám snažili při sestavování programu pomoci.

„Tak to vám nepomůžu, takové služby neposkytujeme. Můžu vám akorát dát letáčky, podle kterých se rodina inspiruje a program si pak může vytvořit sama,“ uvedla pracovnice olomouckého infocentra.

Podle Karin Oklešťkové, vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu, to byla chyba především nezkušené studentky, která je v infocentru na praxi. Kolegové však tápající a bezradné dívce také nepomohli.

„Samozřejmě nás to neomlouvá, máme být na turisty a jejich požadavky a prosby připraveni na sto procent. Mrzí mě, že pro návštěvníky plánujeme spoustu lákadel a při kontaktu s nimi jsme selhali. Ihned zjednám nápravu a všichni zaměstnanci infocentra budou znovu a důkladně proškoleni,“ reagovala Oklešťková.

Jinde nebyl problém

Když jsme se stejnou prosbou oslovili infocentrum v Českém Krumlově, které je po hlavním městě největším magnetem pro turisty, pracovnice ochotně nabídla možnost probrat program vhodný pro čtyřčlennou rodinu s malými dětmi.

„Určitě není problém. Zastavte se. Máme brožurku s mapkou a náměty na výlety do blízkého okolí. Můžeme se o tom pobavit, co s dětmi za nějaký časový úsek v pohodě zvládnete. I na výlety někam dál, do sto kilometrů, pokud byste měli zájem,“ reagovala na telefonický požadavek pracovnice městského Infocentra v Českém Krumlově Petra Průšová.

S programem nám pak ochotně pomohli například i v olomouckém hotelu Arigone. „Vše samozřejmě přizpůsobíme věku dětí a jejich schopnostem. Lístky na kulturu také zařídíme,“ popsala služby hotelu recepční hotelu Lenka Simeonová.

Také v olomoucké cestovní kanceláři Bohemian fantasy nabízejí možnost individuálně si naplánovat dny v Olomouci a poznat i okolí. Zařídí jak dopravu, tak půjčení kol, bez potíží rezervují a zajistí vstupenky na kulturní akce.

„Individuální program je u nás samozřejmostí. Jde jen o to zadat přesný termín, abychom mohli akci naplánovat a počítali i s jinými zájezdy, na které by se pak rodina mohla přidat,“ řekla Irena Šolková, referentka prodeje cestovní kanceláře.