„Díky výborné spolupráci s prostějovskou nemocnicí jsme byli doposud schopni pokrývat potřeby lidí s infekčními diagnózami prostřednictvím tamního specializovaného oddělení. Nejen covidová epidemie nám však ukázala potřebnost zřízení vlastního infekčního pracoviště i v rámci naší spádové nemocnice. Začínáme v menším formátu samostatným oddělením, do budoucna je však plánován vznik celé komplexní kliniky, která bude umístěna v připravované novostavbě budovy F,“ popsal ředitel fakultní nemocnice Roman Havlík.

V lednu otevřené infekční oddělení FN sídlí aktuálně z kapacitních důvodů ve třech různých budovách, které se ale nacházejí nedaleko sebe v centrální části nemocničního areálu.

Lůžková část je umístěna v budově D, akutní ambulance v modrém monobloku A nad Oddělením urgentního příjmu a chronická ambulance společně s administrativním centrem oddělení v pavilonu H2 vedle Centra pro léčbu bolesti.

Hospitalizovaným pacientům je na oddělení k dispozici osmnáct lůžek na devíti dvoulůžkových pokojích, z toho čtyři pokoje jsou kompletně vybaveny hepafiltry.

Každý z pokojů má kompletní sociální zázemí, ke komfortu pacientů přispívají mimo jiné i televize či balkony na všech pokojích.

Nové oddělení poskytuje včasnou diagnostiku a léčbu přenosných nemocí a také odborné konziliární služby ostatním zdravotnickým pracovištím nemocnice.

Podílí se rovněž na hlášení zjištěných případů přenosných nemocí i podezření na ně krajské hygienické stanici a sleduje výskyt infekčních nemocí v Olomouckém kraji.

„V naší akutní ambulanci v budově A pečujeme o pacienty, u nichž je vysoké riziko dalšího přenosu infekce. Zde vyšetření klienti podle výsledků buď zůstávají hospitalizováni na našem oddělení, nebo v případě nepotvrzení infekce odcházejí domů. Do chronické ambulance v pavilonu H2 jsou odesíláni praktickými lékaři pacienti s dlouhodobými problémy způsobenými například žloutenkou, infekční mononukleózou či boreliózou,“ uvedla primářka Infekčního oddělení Jana Kleinerová.

Oddělení funguje v nepřetržitém režimu pro všechna akutní vyšetření a příjmy. Objednávání pacientů do ambulance probíhá v pracovní dny od 9 do 12 hodin na telefonním čísle 588 446 464.