Po celé léto mohou rodiče přihlásit děti do in-line školičky, která denně probíhá formou příměstského tábora.

Instruktoři z olomoucké in-line školy naučili od začátku letošního roku jezdit na kolečkových bruslích několik desítek dětí i dospělých.

Prázdninová školička je určená pro děti od 6 do 12 let, celoročně však tato organizace nabízí soukromé lekce pro dospělé, skupinky zájemců i jednotlivce.

„Ještě se nám nestalo, aby se u nás někdo na kolečkových bruslích nenaučil jezdit nebo to v průběhu kurzu vzdal. Zájemcům nejdřív doporučuji zkušební lekci, kde společně zjistíme, jak na tom jsou a co potřebují vylepšit. Učíme samozřejmě i úplné začátečníky, kteří stojí na bruslích poprvé, výjimkou nejsou ani čtyřicetiletí nebo šedesátiletí klienti. Pro ženy je to zároveň ideální příležitost, jak si zpevnit postavu a zhubnout. Našich večerních jízd městem se zúčastňuje i osmdesátiletý bruslař,“ řekl majitel olomoucké in-line školy Zdeněk Olbert.

Základní vybavení přijde na několik tisíc korun. Kvalitní brusle stojí zhruba tři tisíce, na dalších 500 korun přijde sada chráničů. Děti a mládež do 18 let musejí při kurzech používat ochrannou přilbu.

„Dospělým ji doporučujeme také, ale samozřejmě záleží na nich, vystačí si s běžnou cyklistickou přilbou. Pro zvládnutí základů obvykle stačí pět hodin výuky, hodina přijde na přibližně 200 korun. Pokud se chce někdo naučit jen brzdit nebo v něčem zdokonalit, pak ho to často naučíme za jedinou hodinu. Lidé si nemusejí vybavení nikde kupovat. Buď jim ho půjčíme, nebo jim pomůžeme vybrat, co je pro ně nejlepší a jak zbytečně neutrácet,“ dodal Olbert.

Základy jízdy na kolečkových bruslích si v úterý na dětském dopravním hřišti u stadionu Sigmy vyzkoušel pod dozorem instruktorů také pětiletý Vojta Dorňák. „Strašně mě to baví. Nejdřív to musím zvládnout já a pak to naučím i maminku. Ta bude na bruslích jezdit s kočárkem s mou dvouměsíční sestřičkou,“ plánoval Vojta.

Naproti tomu desetiletý Max Vykoukal se do letní in-line školičky přišel zdokonalovat. „Na bruslích jezdím často i s mou sestrou a rodiči. Nejdřív jsem se naučil bruslit na ledě a teď to v létě střídám i s kolečkama. Už umím jezdit jen po jedné noze,“ pochlubil se Max.