„Moje původní profese byla geolog, ale posledních dvacet let se věnuji kamenům, hobby se stalo mým zaměstnáním. Cestuji po světě, hlavně do Tanzanie, jezdím tam pro polodrahokamy, drahokamy a moje specialita jsou granáty. Do Afriky jsem se dostal při geologické expedici a seznámil jsem se s místními lidmi, kteří dělali do drahých kamenů. Zalíbilo se mi to, a tak jsem po revoluci začal podnikat v tomto oboru,“ říká muž, který v sobotu se svou nabídkou přijel do Olomouce, na už 26. prodejní výstavu minerálů, drahých kamenů a zkamenělin.

Přivezl i kameny, kvůli kterým by jejich kupec musel sáhnout do peněženky hlouběji.

„Jde o tanzanity. Větší stojí okolo patnácti tisíc, menší od patnácti set do dvou a půl tisíce. Jsou modré barvy, ale v některých úhlech světla červenají. Máme různé brusy i tvary,“ ukazuje směrem k paletě s malými krabičkami. Vysvětluje, že i kameny podléhají módě.

„Každý má svého kupce, ale některý čeká strašně dlouho. Vždycky to jde po vlnách, některé kameny jsou populární a jdou rychle na odbyt a potom zase leží. Teď je zájem o spinely a to pro šperkařské účely, ale i pro dobíjení energie,“ říká muž, který ještě před několika lety nevěřil tomu, že kameny energii mají. „Přesvědčil jsem se však z vlastní zkušenosti, že to opravdu funguje,“ krčí rameny.

I přesto, že jeho rukama prošel bezpočet kamenů, svůj oblíbený nemá. „Mám svůj sklad, kde je spousta nerostů. Když tam třeba tři dny nejsem, najednou cítím vnitřní potřebu tam jít. Dobiju se a zase žiju. Nejoblíbenější kámen ale nemám, láska k nim se musí dělit. To bych mohl urazit boha kamenů,“ dodává s úsměvem Ladislav Kurfürst.