Ten by měl kromě administrativních prostor nabídnout i další parkování. První rozšíření prostoru pro auta by mělo být hotové do konce července před Slovanským domem.

Před výstavbou samotného polyfunkčního domu v Hynaisově ulici se město i společnost, která bude objekt budovat, musejí vypořádat se zajištěním náhradního parkoviště.

Vzniknout by měl prostor pro stání padesáti aut občanů a dvaceti míst pro vozy magistrátních pracovníků.

Náhradní stání vozů je podle náměstkyně primátora poslední podmínkou pro vydání stavebního povolení.

„Řešily se různé varianty. Na poslední radě města byla schválena varianta, která by měla řešit náhradní parkoviště v Legionářské ulici. Půjde o prodloužení stávajících parkovacích stání na padesát. Ve správě je bude mít městská policie a bude zpoplatněno podle nařízení města Olomouce. Dalších dvacet míst pro potřeby magistrátu a jednání zastupitelstva kraje i města Olomouce vznikne ve Wellnerově ulici,“ sdělila Hana Kaštilová Tesařová, náměstkyně olomouckého primátora.

Tato plocha bude fungovat v rámci asistenční služby a nebude veřejným parkovištěm.

Parkoviště v okolí Hynaisovy ulice
Parkoviště mezi magistrátem a ušatým domem

„Do konce července by mělo být hotové náhradní parkoviště v Legionářské a poté by se mělo začít kopat i na Hynaisově,“ nastínila harmonogram Kaštilová Tesařová.

Ovšem existuje ještě další podmínka, která se týká vydání územního rozhodnutí pro stavbu administrativního a parkovacího objektu na území stávajícího parkoviště Hynaisova.

Radní řešili problém s narůstajícím provozem v Palackého ulici, odkud velká část řidičů odbočuje při cestě od Neředína doleva na Hynaisovu ulici. Rada města Olomouce odsouhlasila, že zde nechají vybudovat odbočovací pruh, který by měl situaci odlehčit.

Vizualizace nové budovy v Hynaisově ulici

Přesun sloupu zastaví tramvaje

Kromě složité podzemní infrastruktury se projektanti musejí vypořádat i se sloupem tramvajového vedení, který musejí stavaři posunout.

„Ze studie provedené společností Alfaprojekt Olomouc vyplývá, že vybudování levého odbočovacího pruhu je možné za předpokladu přesunu jednoho sloupu trakčního vedení tramvajové tratě za zídku oddělující chodník v Čechových sadech. Závazné stanovisko, které je nyní v jednání, je však závislé na vyjádření Národního památkového ústavu,“ uvedla Jana Urbaníková, mluvčí olomoucké radnice, s tím, že nyní se zpracovává projektová dokumentace a projekt by se měl začít realizovat na jaře příštího roku.

Náměstek primátora Svatopluk Ščudlík doufá, že s tím nebude žádný problém.

„Věřím, že naši památkáři budou souhlasit. Nemělo by dojít k žádnému kácení stromů,“ řekl Ščudlík s tím, že připravují výběrové řízení.

Projekt a celkové odhady na tuto stavbu jsou okolo jednoho milionu korun.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o krajskou komunikaci, je možno počítat se spolufinancováním města a kraje,“ uzavřel náměstek.

Nejen řidiči, ale i cestující budou v tomto místě muset počítat s komplikacemi. Mluvčí dopravního podniku Magdaléna Kopřivová potvrdila, že při přesunu sloupu bude v této části tramvajová výluka.

Vizualizace nové budovy v Hynaisově ulici