Kvůli potkanům zasahovali hygienici vloni na veřejných místech u několika koupacích přírodních ploch. Dokonce padla pokuta.

Proto letos opakovaně vyrazí na kontroly těchto míst.

Vyzvali rovněž veřejnost, aby výskyt potkanů hlásila.

Podobně jako větší množství odpadků po rekreantech, k nimž se hlodavec stahuje.Stopy potkanů na břehu pískovny v Nákle

„Jakmile se na těchto plážích a rekreačních místech objeví odpadky, objeví se i potkani. A kde jsou potkani, tam je Weilova žloutenka, přičemž s větším množstvím odpadků a přítomností potkanů se riziko nákazy zvedne," připomněl Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Hrozba jménem leptospiróza

Vloni postupně skončili v nemocnici dva muži středního věku, kteří se rekreovali na pískovně v Nákle. U obou pacientů vyšetření potvrdilo Weilovu žloutenku, neboli leptospirózu. Na březích okamžitě proběhla deratizace a cedule se zákazem vstupu a upozorněním na riziko nákazy. Vedle neuklizených odpadků byl na Nákle problém s přemnoženým mlžem slávičkou.

„Na Nákle jsou problémem kamenné břehy. Vytáhne se kámen porostlý slávičkou a potkany na břehu mají maso, po kterém jdou," popisoval hygienik, proč se vloni koncem léta potkani na pískovně přemnožili a zvedlo se riziko přenosu nebezpečné leptospirózy.

Nato zkontrolovali jiné rekreační plochy na Olomoucku a narazili na podobný problém.

„Koupání jsme tam nezakázali, navíc už bylo po sezóně, ale kvůli odpadkům, výskytu potkanů a nedostatkům v následné deratizaci jsme museli udělit pokutu," popisoval Libor Mazánek.

„V letošní sezóně vše zkontrolujeme, protože je to nutné," uvedl.

„Také lidé by neměli být lhostejní a měli by nepořádek a potkany řešit, tedy obrátit se na nás. Ne až se někdo nakazí, prohlašovat, že tam potkany a hromady odpadků viděl," apeloval.

Nakažený vodák

Leptospirózou se před dvěma lety nakazil vodák na břehu Moravy přímo v Olomouci.

„V místě, kde lidé krmí kachny a kam se za zbytky jídla stahují potkani. Povodí Moravy upozorňuje, ať to lidé nedělají. Navíc kvůli těmto rizikovým místům musí provádět deratizaci podél toku," dodal hygienik.

Weilova žloutenka neboli Leptospiróza Jde o vážnou nemoc, která mívá projevy jako hemorrhagická horečka podobně jako ebola. Na rozdíl od eboly se ale dá léčit antibiotiky. Bez léčení by možná měla i větší úmrtnost, než ebola, ale i tak je se udává mezi 5 až 10 procenty. Leptospiry šíří v České republice pouze hlodavci, jako jiné hemorrhagické horečky, které se u nás vyskytují. Proto se hlodavci ze zákona musí hubit a musí se jim vždy bránit v přístupu k potravě Leptospiry vylučují potkani zejména močí. Leptospira nepřežije vyschnutí, takže hned po zaschnutí moči je pomočené místo bezpečné, naopak a ve vodě se vzhledem k velikosti nádrži moč rychle naředí, takže vodu je možno považovat také za neinfekční – riziko je pouze blízko u břehu, kde by nedošlo k naředění. Leptospira je schopna přežít pouze v mokrém písku nad okrajem vody, kde je dokáže zůstat v dostatečné koncentraci delší dobu, aby se člověk nakazil. Aby se člověk nakazil stačí drobná oděrka, rozmáčená kůře nebo kontakt se sliznicemi oči s kontaminovaným nezaschlým místem pomočeným potkany. Zdroj: KHSOLC