Přesněji těch doposud nahlášených hygienické stanici, což je povinnost organizátorů kempů pro více než tři desítky dětí.

„Právě si mně stěžovala jedna babička, že vnuk vloni na táboře zhubl dvě kila a že měl hlad. Tak takto ne. Nejde jen o to, aby děti měly jednou denně teplé jídlo, ale organizátoři musejí jídelníček uzpůsobit energetickému výdeji. Aby děti nestrádaly,“ uvedla Hana Kabátová, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Kromě skladby jídelníčku se hygienici při kontrolách dětských táborů zaměří tradičně na pitnou vodu.

„Budeme letos dělat více rozborů. Voda je základ a organizátoři jí musejí zabezpečit dostatek k pití, čištění zubů či na nádobí,“ sdělila Kabátová.

Hygieniky bude zajímat i zázemí dětí, kde a v čem spí, záchody, ale také zabezpečení teplé koupele jednou za týden.

„Vloni jsme na Olomoucku uložili pokutu za naprosto nevyhovující stany. Něco takového není možné tolerovat,“ doplnila Kabátová.

Organizátoři táborů ujišťují, že vše bude v pořádku.

„Jídelníček letos po pěti letech necháváme prověřit hygienou, aby bylo vše v pořádku. Pitnou vodu na místě nemáme, takže ji budeme každý den dovážet. Vše je zabezpečeno tak, aby jí bylo dostatek,“ uvedl Pavel Maráček z olomoucké turistické organizace Medvědi, která pořádá tábor v Hoštejně.

„Dcera jede již podruhé na výtvarný tábor pořádaný olomouckým domem dětí a mládeže. Vloni byla spokojena. Organizátoři vedou kroužky během roku a jsou prima. Nemám důvod k nějakým obavám, ani kvůli hygieně či stravování. Ona dcera toho moc nepojí ani doma,“ zažertovala osmatřicetiletá Jana z Olomouce.

Táborů je na Olomoucku letos polovina

Táborů na Olomoucku zatím hygienici evidují zhruba polovinu proti loňsku. S počtem dětí nad třicet, kde mají organizátoři povinnost tábor oznámit hygieně, jich je pět s jedenácti turnusy pro 750 dětí.

„Vloni to bylo dvanáct pro 1080 dětí,“ připomněla Kabátová.

Menších se zatím nahlásilo devět s patnácti turnusy pro celkem 300 dětí, přičemž vloni jich bylo 45 pro 890 dětí.

„Je možné, že další se ještě přihlásí, i když podle zákona by to měli udělat nejpozději měsíc před konáním akce,“ uvedla.

Rodiče, jejichž děti tento týden míří na prázdninový pobyt na táboře, mohou být podle Kabátové klidnější než v dřívějších letech, protože informace o nahlášených táborech předají hasičům.

V případě hrozící živelní pohromy se tak táborníkům dostane včas varování a stejně tak záchranáři je v případě mimořádné události najdou pomocí GPS navigace dříve