Výsledek? Prověrka dopadla podle očekávání na výbornou.

První letošní odběry na Poděbradech udělali hygienici v pondělí 16. května.

„Na základě laboratorních rozborů provedených na odběrných místech Plané Loučky a U přístaviště lze hodnotit jakost vody jako vhodnou ke koupání. Voda je nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ informovala v pátek mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Další odběry na Poděbradech budou probíhat podle monitorovacího kalendáře, nejbližší termín stanovila hygiena na 14. června. Výsledky rozborů budou hygienici i letos pravidelně zveřejňovat na internetových stránkách khsolc.cz, kde zájemci najdou i informace o kvalitě sledovaných vod ke koupání na povrchových vodách.

Na Poděbradech vyhodnocují hygienici a pracovníci zdravotního ústavu několik ukazatelů.

V rámci mikrobiologických je zajímají bakterie Escherichia coli, které ve větším množství mohou indikovat fekální znečištění a tedy i možnost střevních infekčních onemocnění, a pak Intestinální enterokoky s podobným rizikem. Při kontrole pokaždé sledují výskyt vodního květu či průhlednost vody.

Voda na Poděbradech je pro rekreanty dlouhodobě bezproblémová. V místech, kde se lidé koupou nejraději, byla z pohledu mikrobiologických ukazatelů jakosti povrchové vody ke koupání v posledních sezonách klasifikována jako "výborná".

Letní počasí vydrží

Voda v jezerech je sice ještě spíše pro otužilce, ale teploty vzduchu v nejbližších dnech půjdou nad dvacítku. V sobotu bude ale více oblačnosti a objeví se místy přeháňky nebo občasný déšť. Během dne bude většinou polojasno a ojediněle přeháňky.

„Nejvyšší teploty budou 21 až 24, na horách 12 až 16 stupňů,“ informoval Zbyněk Návrat z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V neděli bude skoro jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno. Ojediněle se objeví přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou 20 až 24 stupňů Celsia.

„V pondělí očekáváme jasno až polojasno, odpoledne od západu přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 9 až 5, nejvyšší denní teploty 21 až 25 stupňů Celsia,“ uvedl meteorolog.

Na úterý předpověď pro Olomoucký kraj ukazuje oblačno až zataženo, postupně na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty budou 13 až 9, přes den pak maxima vystoupají na 21 až 25 stupňů Celsia.