Na pár prohřešků však během důkladné prověrky přišli a za ty ve stravování uložili stokorunové pokuty.

„Žádná katastrofa to rozhodně nebyla. Sledujeme hlavně zásobování pitnou vodou, podmínky pro osobní hygienu a podmínky pro stravování a ubytování,“ popisovala dosavadní kontroly vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Olomouc Hana Kabátová.

Nejvíce prohřešků bylo ve stravování. „Avšak žádný zásadní problém, že by například používali něco, co nesmí, staré potraviny nebo volili nevhodné zpracování,“ uvedla. Nedostatky se týkaly takzvaného křížení provozu.

„Nelíbilo se nám, že se v kuchyni pletlo čisté se špinavým,“ vysvětlila.

V zásobování pitnou vodou závažný problém na táborech nebyl. „Na Jesenicku, kde byly povodně, jsou celé obce odkázány na dovoz vody, tak to bylo náročnější. Jeden tábor byl v této oblasti zrušený, ale v srpnu už pojede,“ uvedla Kabátová.

Táborníci si poradili i se zabezpečením očisty svěřenců v teplé vodě, o což se musejí postarat dvakrát týdně. „Někde si vodu na koupání ohřejí na kamnech, jinde v kotli, který k tomu mají určený,“ líčila Kabátová.

Hygienici nenarazili ani na problémy v jídelníčku táborníků. „Nemuseli jsme nic škrtat. Například míchaná vajíčka, kde často bývá problém s nedostatečnou tepelnou úpravou, jsme neobjevili,“ poznamenala.

Celkem pracovníci hygienické stanice uložili čtyři pokuty. „Pokuty byly do pěti stovek,“ sdělila Kabátová s tím, že na srovnání s loňskem či předchozími roky je zatím brzy. „Uvidíme až na konci prázdnin. Ještě je předčasné srovnávat,“ dodala.

V Olomouckém kraji mají hygienici nahlášených sto deset táborů a sto padesát čtyři turnusů. Povinnost nahlásit akci mají ze zákona organizátoři prázdninových pobytů pro více než třicet dětí.

Především s ohledem na nevyzpytatelné počasí v posledních týdnech hygienici chtějí, aby jim údaje o pobytu a počtech dětí poskytly i menší tábory. „Už jednáme s vojáky na Libavé, kteří mají o táborech ve vojenském prostoru přehled. Údaje předáme také hasičům, kteří mohou organizátory včas varovat a zasáhnout,“ dodala Kabátová.