Slavnostní víkend na pardubickém dostihovém závodišti se pro trenéra Stanislava Popelku dlouho vyvíjel skvěle.

Všechny úspěchy ale rázem přebilo zranění hnědáka Vicodyho na Velkém Taxisu, po kterém byl spolufavorit Velké pardubické uspán a stal se tak další z řady obětí legendární překážky.

Patnáct koní

Ze stáje Na Srdéčku mezi Konicí a Bouzovem vyrazila na dostihový svátek do Pardubic patnáctka koní.

A trenér Stanislav Popelka si dlouho pochvaloval, jak se jim během slunečného víkendu daří.

„Většina z nich nám svými výkony udělala radost. V sobotu jsme vyhráli s Čá-rirayem klasickou steeplechase, v neděli se mezi pětiletými koni umístil Kornelius, Lombargini vyhrál hendikepový dostih. A v Ce-ně Vltavy byl Marcus Aurelius druhý a Quatiki čtvrtý,“ vypočítával úspěchy trenér Popelka.

Málo do výšky

Závodní víkend gradoval, když druhý nejtěžší dostih, Cenu Labe, ovládl další kůň z Hvozdu Mahony.

„Právě tenhle silný dostih loni vyhrál Vicody a logickým pokračováním koní, kteří prokážou svoji třídu je, že se za rok většinou představí ve Velké pardubické,“ popisoval Popelka.

Hvozdecká stáj měla v nejslavnějším a nejsledovanějším dostihovém závodě roku dva koně a pro oba se stala osudnou čtvrtá nejzrádnější překážka Velký Taxisův příkop.

„Zatímco Universe of Gracie, který se loučil se svou dlouholetou úspěšnou dostihovou kariérou, skončil na Taxisu ne vlastní vinou, Vicody bohužel chybu udělal. Šel málo do výšky, takže ho trochu zbrzdil živý plot a tím pádem nedoskočil až za příkop, ale do hrany. Tahle chyba jej stála život, protože si zlomil při doskoku nohu,“ těžko hledal slova trenér.

První oběť po čtyřech letech

Devítiletý hnědák Vicody při pádu utrpěl poranění levé přední nohy a musel být uspán. Pro Stanislava Popelku to byl víc než „jen“ dostihový kůň.

„Byl to vlastně náš kamarád a kolega v práci, takže když jsme o něj přišli, bylo to těžké pro nás všechny, kteří okolo něj každý den chodili, starali se o něj a připravovali na tento dostih. Je to pro nás ještě velice čerstvé,“ hlesl trenér.

Vicody se stal první obětí Taxisu po čtyřech letech, kdy po pádu skonala klisna Zulejka shodou okolností rovněž se žokejem Josefem Bartošem v sedle.

Víkendová pohoda v mančaftu Stanislava Popelky byla rázem pryč.

„Tenhle jeden dostih nám dosavadní radost pokazil. Byl to pro nás velice tvrdý úder, i když víme, že se něco takového může stát. Je to tragédie, ale zkrátka je to tvrdý sport, při kterém se tyto věci občas stanou,“ řekl hvozdecký trenér.

Fanoušky vedl starosta 

Z Konicka tradičně dorazila i skupina fanoušků v čele se starostou Hvozdu Josefem Šmídem.

„Až do posledního dostihu jsme měli pocity výborné. Ostatní koně zajeli dobře, připsaly několik vítězství i dalších skvělých výsledků. Počítali jsme, že ve Velké pardubické bude alespoň jeden kůň dobře umístěný, ale bohužel přišla smůla. Nakonec jsme se v dobré náladě nevraceli,“ popisoval starosta Šmíd.

„Taxis se mi nezdá jako příliš nebezpečný skok, v minulosti už se snižoval. Záleží na domluvě jezdců a najetí. Překážka je ale dost široká a každý má svoje místo. Kůň může spadnout i na rovině, byla to smůla,“ vyjádřil se ke smutnému momentu Josef Šmíd, velký příznivec dostihového sportu.

Taxis? Skákatelná překážka

Právě mezi fanoušky se po nešťastné události opět rozhořela debata o tom, zda není legendární překážka Velké pardubické pro koně až zbytečně moc nebezpečná.

„V porevolučních letech se v Pardubicích udělalo hodně práce pro to, aby byla dráha co nejbezpečnější. I Taxis se trošku zmenšil a většinou s ním koně poslední roky nemívali problémy. Letos spadlo koní víc, možná bylo vysoké tempo, možná byly koně na překážce příliš nahusto,“ hledal možné příčiny trenér Popelka.

„Je to skákatelná překážka, některé skoky v Pardubicích mají mnohem horší bilanci než samotný Taxisův příkop,“ dodal Popelka.

Prvenství vzala aféra s dopingem 

Stanislava Popelku provází na Velké pardubické smůla. V roce 2015 ji vyhrál jeho kůň Nikas, jenž byl ale posléze diskvalifikován kvůli dopingu.

Trenér ale nebyl sankcionován, protože se ukázalo, že zakázané látky pocházejí nejspíš z dodaného krmiva, které je obsahovat nemělo.