Teplota kolem pěti stupňů, voda však na necelých dvou. Ani to však na Štědrý den neodradilo dvaaosmdesát otužilců od vstupu, a někdy přímo skoku, do vody.

Čtyřiatřicátý ročník navíc byl vskutku vánoční. Kromě tradičních účastníků v santovském totiž uprostřed výpusti trůnil vánoční stromek.

Kočka a spousta Boratů

"Snad je to začátek nové tradice. Každý účastník dostane jednu ozdobu a musí ji zavěsit na stromek," uvedl organizátor a moderátor v jedné osobě Michal Mucha.

Při tom však nezůstalo. Po hromadném focení totiž většině otužilců krátký výlet do vody nestačil. A řádili, a dováděli. Část využila rugbyový míč, jiní udělali otužilecký vláček.

Hlavně však dávali na odiv masky, letos opět mnohdy nové. Potkat jste tak mohli stavaře, principála s divokou kočkou a samozřejmě také partu v Boratových plavkách.

Nechyběla ani Dana Zbořilová, mistryně světa v plavání a přemožitelku kanálu La Manche. Tentokrát dorazila v tučňáčím.

"Chodím pomalu od začátku. Je to skvělá atrakce," ocenila akci Sylva Kopečná, která byla jedním z mnoha diváků.

Rekord nepadl

Přestože nakonec rekord činící 97 plavců nebyl překonaný, dobrá tisícovka diváků nakonec zůstala zachumlaná v zimním oblečení a podpořit otužilce nešla. "Já a přidat se? To opravdu ne," smála se Sylva Kopečná.

Odolávající rekord však nakonec lidem náladu nezkazil. Mohlo za to solidní počasí, u plavců snad i vyhlídka na nedaleko podávaný svařák či blížící se štědrovečerní večeři.

"Voda byla super, tak akorát. Jen je škoda, že není sníh. Byla by to pak romantika," poznamenal k plaveckým podmínkám otužilec Karel Kolář, který dorazil pod přehradu už popáté. A nakonec ani Michal Mucha, který přiznal, že doufá v rekord, zklamaný nebyl. "Zklamání by bylo jediné: pokud by začalo pršet," uvedl s úsměvem.